Śledztwo ws. śmierci prezesa Fundacji Integracja. Możliwy błąd medyczny
- Mamy uzasadnione podejrzenie, że doszło do błędu medycznego, są zastrzeżenia do pracy ratowników, którzy przyjechali do domu pana Piotra Pawłowskiego w środę, 3 października - powiedziała Polsat News Beata Bosak-Kruczek, adwokat reprezentująca rodzinę zmarłego. Według bliskich, mężczyznę za późno poddano intubacji. Prezes Fundacji Integracja zmarł w szpitalu w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Radio Zet ujawniło, że dopiero po 85 minutach od przyjazdu karetki udało się udrożnić drogi oddechowe Piotra Pawłowskiego.
Prokuratura wszczyna śledztwo. Wykluczony zawał i zator
Przeprowadzone w szpitalu badania wykluczyły zawał serca, udar czy zator żył. Reprezentująca rodzinę Piotra Pawłowskiego adwokat poinformowała, że z dokumentacji medycznej wynika, że przyczyną zgonu było niedotlenienie mózgu wskutek braku zaintubowania.
Rodzina zmarłego ma zastrzeżenia zarówno do pracy pogotowia ratunkowego jak i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na który został przewieziony.
- W poniedziałek złożyliśmy zawiadomienie z art. 155 w związku z art. 160 kk. Dokumentacja medyczna oraz przebieg akcji ratunkowej w domu pana Pawłowskiego daje nam prawo, żeby mieć podejrzenie, że nastąpił błąd medyczny polegający na tym, że zespół pogotowia ratunkowego nie udzielił pierwszej pomocy w postaci zaintubowania, co w przypadku pana Pawłowskiego było zabiegiem ratującym życie - powiedziała Bosak-Kruczek.
Jak dodała, wczoraj [we wtorek - red.] Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa. - Na razie jest to śledztwo w sprawie i czekamy na protokół sekcji zwłok, który powinien być w tym tygodniu - powiedziała Polsat News adwokat.
Śledczy będą wyjaśniać m.in., dlaczego pacjenta nie zaintubowano już w jego domu oraz z jakiego powodu przez następne 21 minut czekał na wykonanie zabiegu na oddziale ratunkowym w szpitalu.
Aktywnie działał na rzecz niepełnosprawnych
Piotr Pawłowski zmarł w wieku 52 lat. Od ponad 25 lat aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych.
"Był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju. Twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji" - napisano po jego śmierci na stronie internetowej Fundacji.
Za swoje działania Pawłowski został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich i Medalem Rzecznika Praw Dziecka.
VIDEO: Śmigłowiec LPR przyleciał po pacjenta. Ale już nie odleciał. Chorego odwieźli do szpitala strażacy
Czytaj więcej