W 330 gminach tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. Nie oznacza to jego wygranej
W 330 spośród 2478 gmin w Polsce zarejestrował się tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. Ale aby został wybrany, mieszkańcy tych gmin muszą zagłosować. Z tą różnicą, że głosują za lub przeciw kandydatowi, stawiając znak X w kratce oznaczonej słowem "TAK” lub "NIE".
Malbork, Hel, Przeworsk, Jastarnia, Wisła, Uniejów to jedne z wielu gmin, w których zarejestrował się tylko jeden kandydat. I to się już nie zmieni, bo dodatkowy termin zgłaszania kandydatów, ustawowo przedłużony o pięć dni, minął.
Jak głosi art. 482 Kodeksu wyborczego, w gminach gdzie tylko jedna osoba ubiega się o fotel wójta czy burmistrza każdy z mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzymuje kartę wyborczą z imieniem i nazwiskiem kandydata i znak X wpisuje w jedno z dwóch pól: "TAK" lub "NIE".
Kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów (na "TAK").
Wybierze rada gminy
Jeśli kandydat nie uzyska ponad połowy ważnych głosów, wyboru dokona rada gminy w tajnym głosowaniu. Do wyboru potrzeba bezwzględnej większości głosów ustawowego składu danej rady.
Wybór przebiega wówczas według następujących zasad:
- prawo zgłoszenia kandydata ma grupa radnych stanowiąca co najmniej 1/3 ustawowego składu rady;
- zgłoszenie kandydata musi mieć formę pisemną;
- radny może poprzeć w zgłoszeniu tylko jednego kandydata.
Wyznaczy minister
Na wyłonienie wójta lub burmistrza rada gminy ma dwa miesiące od dnia wyborów samorządowych.
Jeśli nie zdąży w tym terminie premier - na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej - wyznaczy osobę pełniącą obowiązki wójta lub burmistrza do końca kadencji.
Czytaj więcej
Komentarze