Spychalski: Powołanie sędziów Sądu Najwyższego możliwe w środę
Możliwe jest, że w środę prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów Sądu Najwyższego - poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślił, że powoływanie sędziów Sądu Najwyższego jest wyłączną kompetencją prezydenta.
Przed południem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że najprawdopodobniej w środę prezydent Andrzej Duda nominuje kolejnych sędziów Sądu Najwyższego.
Gazeta powołała się na informacje uzyskane od jednego z uczestników postępowania, który ma zostać powołany do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. "DGP" wskazał zarazem, że jeśli tak się stanie, będzie to oznaczało, że postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu konkursu do SN nie odniosło skutku.
Spychalski był pytany przez PAP, czy w środę prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów Sądu Najwyższego na podstawie trzech uchwał KRS, które trafiły do Kancelarii Prezydenta w poniedziałek. "Nie zaprzeczam. Jest to możliwe" - odpowiedział Spychalski. Wcześniej rzecznik prezydenta Dudy poinformował PAP, że uchwały KRS z rekomendacjami na sędziów trzech izb SN wpłynęły do Kancelarii Prezydenta w poniedziałek.
Na pytanie, jak ewentualne powołanie sędziów SN przez prezydenta koresponduje z postanowieniami NSA o zabezpieczeniu postępowań dot. nominacji nowych sędziów SN, odpowiedział: "powoływanie sędziów jest wyłączną kompetencją prezydenta".
Zespół prasowy SN poinformował PAP, że do SN przysłano zaproszenie na uroczystość mianowania sędziów na środę na godz. 11.
- Do prezesa SN Dariusza Zawistowskiego, jako zastępującego I prezesa SN, wpłynęło takie zaproszenie - powiedział Krzysztof Michałowski z tego zespołu.
Wolne stanowiska w SN
W końcu czerwca w Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywała ponad 180 kandydatur zgłoszonych na te stanowiska.
Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.
Na początku września przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.
20 września prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. We wrześniu NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów SN do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS.
Po ogłoszeniu decyzji NSA przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur powiedział PAP, że Rada musi podporządkować się postanowieniu NSA o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów SN.
Natomiast w końcu sierpnia w Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o ogłoszeniu naboru na 11 wolnych stanowisk w SN. Z obwieszczenia wynikało, że w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery.
Jak podały media KRS ma już wszystkie zgłoszenia kandydatów na sędziów SN. Kandydatów jest 25 na 11 miejsc. Jedna trzecia to osoby, które nie wygrały batalii o wakat w pierwszym konkursie - wskazała "Rzeczpospolita"
Czytaj więcej
Komentarze