Alarmujący raport o zdrowiu polskich kierowców zawodowych. 68 proc. cierpi na nadwagę
Spośród ok. 700 tys. kierowców zawodowych w Polsce, aż 68 proc. cierpi na nadwagę - wynika z "II raportu o stanie zdrowia i sposobie żywienia kierowców zawodowych" wydanego przez Fundację Truckers Life. Jeszcze gorzej wypadły wyniki dotyczące sposobu odżywiania kierowców - w 90 proc. przypadków jest on zły. Fundacja zwraca uwagę, że od stanu zdrowia truckerów może zależeć czyjeś życie.
Głównymi przyczynami złej kondycji kierowców zawodowych są siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej. Statystyczny kierowca ciężarówki tygodniowo spędza za kierownicą ok. 50 godzin, a wysiłek fizyczny, jakiego wymaga od niego praca, ogranicza się do załadunku i rozładunku.
Kierowcy jedzą za mało warzyw i owoców
Do tego wciąż jest niewiele przydrożnych restauracji serwujących zdrowe i zbilansowane posiłki, a po dodaniu do tego ciągłego pośpiechu i stresu, efekt badań Fundacji Truckers Life nie mógł być inny - aż 68 proc. kierowców zawodowych cierpi na nadwagę i otyłość.
Badanie ujawniło również, że w 90 proc. przypadków sposób odżywiania kierowców jest zły. Większość z nich spożywa jedynie 3 z 5 zalecanych posiłków dziennie. Dodatkowo cechuje je niska zawartość warzyw i owoców (spożywane rzadziej niż 3 razy w tygodniu), a zbyt duża zawartość tłuszczu, soli i cukru. Truckerzy mają tendencję do przejadania się, czyli dostarczania zbyt dużej ilości kalorii, w stosunku do ograniczonej aktywności fizycznej. Konsekwencją prowadzenia takiego stylu życia jest nadwaga i otyłość. U 38 proc. badanych kierowców ujawniono nadwagę. Z kolei 25 proc. cechuje otyłość I stopnia, a u 5 proc. występuje najgroźniejsza otyłość II stopnia.
Nadwaga wpływa na jakość snu i regenerację
Kierowcy zostali zbadani pod kątem możliwości wystąpienia chorób serca. Tzw. wskaźnik WHtR (Waist-to-heigh ratio) wykazał, że 68 proc. truckerów znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia schorzenia o charakterze sercowo-naczyniowym. Spora część kierowców zmaga się również z cukrzycą i nadciśnieniem. Nadmierna masa ciała wpływa także na jakość snu i regeneracji, które w następstwie rzutują na jakość percepcji i szybkość reakcji na drodze.
Przedstawione wyniki pochodzą z II raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych, wydanego przez Fundację Truckers Life we współpracy z Kołem Naukowym Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Fundacja Truckers Life od 2013 roku działa na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa kierowców zawodowych. Organizacja bada kierowców, analizuje ich stan zdrowia, edukuje i dostarcza narzędzia służące poprawie kondycji zdrowotnej. Fundacja jest inicjatorem projektu budowy przyparkingowych siłowni dla kierowców. Wybudowała już ponad 100 takich obiektów w Europie.
grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze