Psia czaszka z drukarki 3D. "Możliwy przełom w operacjach nowotworów u ludzi"
Patches to 9-letnia jamniczka, która przez kilka ostatnich miesięcy cierpiała z powodu agresywnie rozszerzającego się nowotworu. Guz obciążał głowę psa i niebezpiecznie naciskał na mózg. Lekarze z uniwersytetów Cornell i Guelph w USA zastąpili wycięty fragment czaszki zwierzęcia tytanowym implantem wydrukowanym w technice 3D. Naukowcy przekonują, że operacja może być przełomowa w leczeniu ludzi.
Zabieg przeprowadziły dr Michelle Oblak i dr Galina Hayes. Jak poinformował Uniwesystet w Ontario, była to pierwsza taka operacja przeprowadzona w Ameryce Północnej. "Zasygnalizowała również potencjalny przełom w badaniu nowotworów u ludzi" - napisano w komunikacie.
Pasował idealnie
"Mapa głowy" psa została przygotowana na podstawie wyników tomografii komputerowej. Opierając się na niej wydrukowano w drukarce 3D tytanową płytkę. Następnie lekarki usunęły duży nowotwór wraz z niektórymi kośćmi czaszki. Według naukowców wydrukowany fragment pasował, jak "doskonały element układanki". Operacja zakończyła się sukcesem, a pół godziny po wybudzeniu Patches wyszła na pierwszy spacer.
Naukowcy przekonują, że nowa technika polegająca na wykorzystaniu wcześniej stworzonego fragmentu kości pozwoliła na znaczne skrócenie czasu operacji. Wiązało się to z mniejszym ryzykiem dla psiego pacjenta.
- Dzięki przeprowadzaniu takich zabiegów na zwierzętach, otrzymujemy wartościowe informacje pozwalające określić korzyści z wprowadzenia takiego samego rozwiązania w chirurgii ludzkich nowotworów - przyznała dr Oblak.
polsatnews.pl, cbc.ca
Czytaj więcej
Komentarze