"Komisja Europejska zrozumiała, że art. 7 wobec Polski nie zadziała". Sellin w "Wydarzenia i Opinie"
- KE zrozumiała, że art. 7 wobec Polski nie zadziała. Zorientowała się, że nie będzie takiej większości w głosowaniu w Radzie Europejskiej, żeby ukarać Polskę, w związku z tym wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin". Pytany o "Kler" ocenił, że to "karykaturalny i nieprawdziwy obraz Kościoła i księży rzymskokatolickich w Polsce".
Unijni komisarze podjęli w poniedziałek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. KE wystąpiła o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym.
Komisja chce też, by Trybunał wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe, jak było to np. w przypadku wycinki w Puszczy Białowieskiej), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone.
"Koincydencja nieprzypadkowa"
- Dzisiaj pierwszą informacją, o której powinniśmy rozmawiać to to, że zostaliśmy wpisani do krajów rozwiniętych. Jesteśmy na liście 25 najlepiej rozwiniętych krajów świata. Rozmawiamy o czymś innym. Być może koincydencja nieprzypadkowa, bo wiadomo, że niezrozumienie naszej potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości akurat w Komisji Europejskiej i szczególnie zawzięci komisarze w tej komisji w tej sprawie się znajdują - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w rozmowie z Agnieszką Mosór.
- Komisja Europejska zrozumiała, że art. 7 nie zadziała, że wystarczająco duża liczba państw UE uważa, że Komisja nie ma prawa wtrącać się w porządkowanie wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Po drugie zorientowała się, że nie będzie takiej większości w głosowaniu w Radzie Europejskiej, żeby ukarać Polskę w związku z tym wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE - dodał.
Pytany, czy wniosek jest swego rodzaju wyrazem bezradności odpowiedział: "Tak".
"Polacy oczekiwali reformy sądownictwa"
Zdaniem Sellina "Polacy oczekiwali reformy wymiaru sprawiedliwości, dlatego wybrali PiS".
- Nie podoba mi się, że KE wykracza poza swoje uprawnienia. KE nie ma takich uprawnień, by narzucać krajowi członkowskiemu sposób urządzania wymiaru sprawiedliwości -
Pytany o ewentualne zawieszenie niektórych przepisów ustawy o SN odpowiedział: - Nie wyobrażam sobie, że nagle mówimy nowym sędziom: nie - jednak się cofnijcie, wyjdźcie ze swoich gabinetów, bo wracają starzy sędziowie. Brakuje nam w konstytucji tego zapisu, że ponad prawem europejskim stoi polska konstytucja i w jej ramach realizujemy swoje reformy.
"Nieprawdziwy obraz Kościoła" w filmie "Kler"
Wiceminister kultury przyznał, że widział już film Wojciecha Smarzowskiego "Kler". - Nie będę wchodził w oceny filmoznawcze, bardziej mnie interesuje - jako obywatela i członka Kościoła rzymskokatolickiego - karykaturalny i nieprawdziwy obraz tegoż Kościoła i księży rzymskokatolickich w Polsce pokazany w tym filmie i to mnie smuci - ocenił Sellin.
- Kościół rzymskokatolicki bardzo pozytywną i dobrą rolę odgrywa w naszej historii. Tabloidowe podejście do tego tematu, spojrzenie z zewnątrz jest niesprawiedliwe i fałszywe i szkodliwe w debacie publicznej - stwierdził wiceminister.
Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.
polsatnews.pl
Czytaj więcej