Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem
Silnie wiać może na terenie całego kraju; najbardziej w Polsce północnej i południowej - poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i burzami z gradem wydano dla dziewięciu województw. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla dziewięciu województw. Najbardziej zagrożona będzie południowa część Polski.
Silnie wiać może na terenie całego kraju; najbardziej w Polsce północnej i południowej - poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i burzami z gradem wydano dla dziewięciu województw.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dla województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
"Również dzisiaj silnie wiać może na terenie praktycznie całego kraju, najbardziej w Polsce północnej i południowej (do 85 km/h). Na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach mogą też pojawić się burze z gradem. #Opady do 40 mm. Uważajcie!" - podało RCB na Twitterze.
IMGW wydało alerty dla 9 województw
IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Ponadto w południowej części woj. podlaskiego obowiązuje alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. W północnej części woj. zachodniopomorskiego obowiązuje alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Jak zabezpieczyć się przed wichurą, przypomina na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie można zatrzymywać się pod drzewami. Należy usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy zamknąć okna i drzwi, nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to niezbędne, i naładować telefon komórkowy. Trzeba też wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwa powstania pożaru, oraz zrobić zdjęcia zniszczeń w swoim domu, gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
W razie zagrożenia należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
PAP
Czytaj więcej