Ambasador Mosbacher u szefa MSZ. Jednym z tematów "wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza"
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przyjął ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher - poinformowało w poniedziałek na Twitterze MSZ. Wśród tematów rozmowy były m.in. współpraca gospodarcza, wojskowa oraz relacje dwustronne.
W czwartek listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA przyjął prezydent Andrzej Duda. Tym samym Mosbacher rozpoczęła swoje oficjalne urzędowanie w naszym kraju.
W poniedziałek nową ambasador przyjął szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak poinformował resort na Twitterze, "głównymi tematami spotkania były współpraca gospodarcza, współpraca wojskowa w ramach #NATO, relacje dwustronne, a także wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza".
Min. #Czaputowicz przyjął ambasador #USA Georgette Mosbacher @USAmbPoland 🇺🇸.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 10 września 2018
Głównymi tematami spotkania były współpraca gospodarcza, współpraca wojskowa w ramach #NATO, relacje dwustronne, a także wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza. pic.twitter.com/YkS9jG3rF3
Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która obejmie stanowisko ambasadora w Warszawie.
Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.
Członkini Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej USA
Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była ponadto pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.
Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.
Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.
Amerykanka przebywa w Polsce od końca sierpnia. Kandydaturę Georgette Mosbacher na początku lipca zatwierdził Senat USA.
"Ustawa na nowo wywołała antysemityzm"
W czerwcu, pytana przez senatora Johnny'ego Isaksona, który przewodniczył wówczas posiedzeniu komisji spraw zagranicznych, czy wie, co się dzieje w kwestii antysemityzmu w Europie Wschodniej, odparła twierdząco.
- Tak. Niestety zostało to wywołane niedawno przyjętą ustawą o Holokauście - powiedziała. - Nie możemy tolerować żadnego rodzaju fanatyzmu, to ma fundamentalne znaczenie dla naszych wartości i będę pracować wspólnie z Polską, aby upewnić się, że nie włączają tego rodzaju rzeczy do swojego ustawodawstwa - dodała.
Na słowa te zareagowali politycy w Polsce.
- To są słowa, które w ogóle nie powinny paść, szczególnie z ust kobiety, której w Polsce nie ma, która nie objęła jeszcze funkcji i która chyba nie zna uzasadnienia i argumentów naszej strony, które tkwiły u podstaw przyjęcia tej ustawy - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej