Oddanie hali produkcyjnej na terenie więzienia. Na uroczystości Zieliński i pokaz cheerleaderek

Polska
Oddanie hali produkcyjnej na terenie więzienia. Na uroczystości Zieliński i pokaz cheerleaderek
PAP/Artur Reszko

Na terenie zakładu karnego w Czerwonym Borze (Podlaskie) oddano do użytku halę produkcyjną, zbudowaną w ramach programu "Praca dla więźniów". Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Zatrudnienie przy wytwarzaniu mebli znajdzie tam stu skazanych. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz biskupi. Goście obejrzeli występ cheerleaderek.

Hala produkcyjna w zakładzie karnym w Czerwonym Borze jest pierwszym tego typu obiektem w północno-wschodniej Polsce. Ma powierzchnię ok. 2,2 tys. m.kw. Pracować w niej będą więźniowie, którzy (głównie ze względów bezpieczeństwa) nie mogą być zatrudnieni na zewnątrz w firmach współpracujących z jednostką penitencjarną.

 

Inwestycja sfinansowana została z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych. W uroczystości oddania hali do użytku wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, przedsiębiorcy współpracujący z zakładem karnym. Obiekt wyświęcili biskupi: katolicki i prawosławny.

 

Internauci zwrócili uwagę, że jedną z atrakcji podczas uroczystości był występ cheerleaderek.

 

 

"Zmniejszenie kosztów utrzymania więźniów"

 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślił w swoim wystąpieniu, że celem takich inwestycji jest resocjalizacja osadzonych, ale i zmniejszenie kosztów ponoszonych przez państwo na utrzymanie więźniów. - To także danie im możliwości zarabiania pewnych środków finansowych choćby po to, żeby mogli spłacać swoje zobowiązania - powiedział Zieliński.

 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w przeszłości senator, przypominał prace parlamentarne sprzed kilku lat, dotyczące przepisów o wynagrodzeniu za pracę osób osadzonych. I zwracał uwagę, że udało się doprowadzić do sytuacji, w której przestrzegane są te przepisy dotyczące wynagrodzeń, jak i zwiększyć zatrudnienie więźniów.

 

- Mam nadzieję, że będziemy pogłębiać ten proces skuteczności polityki resocjalizacyjnej państwa poprzez aktywizację zawodową więźniów - mówił Paszkowski.

 

Meble na wyposażenie akademików i hoteli


Więźniowie w Czerwonym Borze będą pracować przy produkcji mebli na wyposażenie m.in. akademików i hoteli. Zostali już wyselekcjonowani i kończą szkolenie, za tydzień ma ruszyć produkcja.

 

Jak poinformowano podczas uroczystości w Czerwonym Borze, w tamtejszym zakładzie karnym, w którym przebywa obecnie ok. 900 osób, powstanie jeszcze jedna hala, tym razem zbudowana przez firmę, która na kilka lat wydzierżawi tam działkę i zatrudni kolejnych więźniów.

 

PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie