Międzynarodowa Komisja Prawników chce przywrócenia do pracy sędziów SN. Popiera pytania SN do TSUE
Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ) wraz z jej polskim oddziałem poparła decyzję Sądu Najwyższego, który postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi. "Utrzymanie i zabezpieczenie niezależności sądów jest niezbędne dla ochrony praw człowieka w Polsce" - głosi komunikat ICJ.
Sąd Najwyższy zwrócił się na początku sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Ruch pochwaliła Międzynarodowa Komisja Prawników, pisząc we wtorek, że "utrzymanie i zabezpieczenie niezależności sądów jest niezbędne dla ochrony praw człowieka w Polsce".
ICJ apeluje o przywrócenie sędziów SN do pracy
Zaapelowała też do polskiej władzy wykonawczej i ustawodawczej o "zaprzestanie ingerencji w działalność Sądu Najwyższego" oraz "wycofanie przymusowej »emerytury« dla jednej trzeciej sędziów, w tym I prezes Małgorzaty Gersdorf i przywrócenie ich do pracy".
Komisja potępiła też ataki polskich polityków na SN, wymieniając imiennie tylko jednego z nich - prezydenta Andrzeja Dudę.
Zdaniem ICJ Sąd Najwyższy kierując pytania prejudycalne do Trybunału w Luksemburgu postanowił prawidłowo, takie prawo daje mu zdaniem komisji artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
ICJ już wcześniej krytykował zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 11 lipca napisało w tej sprawie list do Andrzeja Dudy, który podpisało 22 prawników z całego świata.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze