Turcja uwolniła dwóch greckich żołnierzy. "Jestem uszczęśliwiony"
KE wyraziła zadowolenie z uwolnienia przez Turcję dwóch greckich żołnierzy. Szef KE Jean-Claude Juncker napisał na Twitterze, że UE chce się nadal angażować w strategiczne partnerstwo z Ankarą. "Turcja nie musi obawiać się europejskich sąsiadów" - napisał.
"Jestem uszczęśliwiony wiadomością o zbliżającym się uwolnieniu dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych w Turcji. Jak powiedziałem (na szczycie - red.) w Warnie, Turcja nie musi obawiać się europejskich sąsiadów. UE pozostanie zaangażowana w strategiczne partnerstwo. Chcemy zobaczyć demokratyczną, stabilną i dobrze prosperującą Turcję" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Jean-Claude Juncker.
Delighted by the news of the imminent release of the 2 Greek soldiers detained in Turkey. As I said in Varna,Turkey has nothing to fear from its European neighbours. The EU will remain engaged in this strategic partnership. We want to see a democratic, stable & prosperous Turkey.
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 14 sierpnia 2018
Premier Grecji Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że tureckie władze wypuściły z więzienia dwóch greckich żołnierzy, którzy przypadkowo przekroczyli granicę z Turcją i od 1 marca byli przetrzymywani w tym kraju pod zarzutem szpiegostwa.
Tropili nielegalnych imigrantów
Żołnierze przez pomyłkę weszli na terytorium tureckie podczas patrolu w strefie przygranicznej, gdy tropili nielegalnych imigrantów,
Zazwyczaj takie sytuacje kończyły się wydaniem wojskowych, ale tym razem żołnierze greccy trafili do aresztu, ponieważ stosunki grecko-tureckie są wyjątkowo napięte, odkąd sądy w Grecji odmówiły ekstradycji tureckich oficerów, którzy schronili się w tym kraju w związku z represjami po rzekomej próbie puczu w Turcji w lipcu 2016 r.
Ośmiu oficerów tureckich sił powietrznych schroniło się wówczas w Grecji. Rząd Turcji kilkakrotnie zwracał się do Aten o wydanie tych wojskowych. Są oni oskarżani m.in. o udział w zamachu stanu. Greckie sądy odrzuciły wszystkie te wnioski z uzasadnieniem, że Turcja nie zagwarantuje im rzetelnego procesu sądowego.
UE obiecała pomoc Ankarze
W czerwcu z aresztu w Grecji wypuszczono czterech spośród tych żołnierzy, na co Ankara zareagowała zawieszeniem umowy z Atenami o readmisji migrantów.
Uzgodnione 18 marca 2016 roku porozumienie UE-Turcja, przewidujące odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji, sprawiło, że ich liczba znacząco spadła.
W zamian Unia Europejska obiecała Ankarze pomoc finansową na migrantów w wysokości 6 mld euro, a także odmrożenie negocjacji akcesyjnych i liberalizację wizową.
PAP
Czytaj więcej