Sędzia Johann: przesłuchania kandydatów do SN od 20 sierpnia

Polska
Sędzia Johann: przesłuchania kandydatów do SN od 20 sierpnia
Polsat News

- W następny poniedziałek, 20 sierpnia Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie przesłuchiwanie kandydatów do Sądu Najwyższego; wysłuchania będą odbywać się w czterech zespołach, nie zostaną upublicznione - poinformował w sobotę portal Onet.pl, wiceprzewodniczący KRS sędzia Wiesław Johann.

- Zaczynamy w następny poniedziałek, będziemy zbierać się w czterech zespołach, każdy oceni kandydatów do jednej z czterech izb SN. Kandydatów jest około 195-197, jednak ta liczba jest, powiedziałbym, płynna, bo zdarzają się wycofania wniosków. Ale i tak przypuszczam, że do oceny będziemy mieli pokaźną liczbę około 160 kandydatów - powiedział sędzia Johann.

 

Przesłuchania będą niejawne

 

Wiceprzewodniczący KRS zaznaczył, że przebieg wysłuchań kandydatów nie zostanie upubliczniony. - To jest część naszej wewnętrznej procedury - podkreślił.

 

Do tej pory do KRS wpłynęło 215 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, 11 kandydatów jednak zrezygnowało.

 

Na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 34, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

 

24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne blisko 90 kandydatur wpłynęło od zawodów prawniczych: adwokatów (43), radców prawnych (50) i notariuszy (9 zgłoszeń). Zgłosiło się także 24 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 14 prokuratorów.

 

Zmiany w Sądzie Najwyższym

 

Termin na zgłoszenie kandydatur do SN upłynął 29 lipca. 2 sierpnia KRS opublikowała na swojej stronie internetowej listę 195 kandydatów na sędziów. Obecna liczba kandydatur również może nie być ich ostateczną, gdyż - jak zaznacza Biuro KRS - część zgłoszeń wysłana została pocztą i na ostateczne podsumowanie trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, ustawa przewiduje też procedurę dla tych sędziów, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby. 

 

PAP

las/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie