Rosja: udostępnił w internecie tekst o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został aresztowany
Na trzy dni w areszcie skazany został student Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Stawropolu (Kaukaz) Paweł Karachuszew za udostępnienie w mediach społecznościowych tekstu rosyjskiego blogera o otwarciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zdaniem zajmującego się walką z terroryzmem i ekstremizmem Centrum E, robiąc to student propagował faszyzm.
Wyrok zapadł w sądzie dystryktu Leniński w Stawropolu 16 marca, czyli dwa dni przed wyborami prezydenckimi w Rosji, jednak media poinformowały o nim dopiero w piątek. - Na uniwersytet przyszedł milicjant w cywilnym ubraniu. Powiedział, że ma dokumenty z Centrum E i musimy jechać na posterunek - napisał Paweł Karachuszew na blogu Varlamov.ru. Następnie student miał został przeszukany, a podczas podróży służby miały go wypytywać o to, cz chodzi na manifestacje i czy popiera Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonistę.
Centrum E zostało założone przez rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych do walki z ekstremizmem i terroryzmem. Jest jednak oskarżane o represjonowanie aktywistów i opozycji.
W biurze prokuratora Karachuszew został zapytany przez pracownika Centrum E, dlaczego w serwisie społecznościowym Vkontakte publikuje treści faszystowskie. Wytłumaczono mu, że chodzi o udostępnienie relacji z otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które opublikował blog Ilji Warlamowa, dziennikarza śledczego i opozycyjnego blogera. Na jednym ze zdjęć w tym artykule jest widoczny korytarz, w którym jedna ściana jest pokryta swastykami, a druga sierpami i młotami. Student próbował się tłumaczyć, że ma inne poglądy, a to tylko głupia pomyłka.
Wyrok jeszcze tego samego dnia
Jeszcze tego samego dnia Karachuszew miał rozprawę w sądzie. Sędzia po wysłuchaniu prokuratury skazał go na trzy dni pozbawienia wolności w specjalnym obozie. - Inni więźniowie nie mogli uwierzyć, jak im powiedziałem za co zostałem skazany - mówił Karachuszew.
18 marca odbyły się wybory prezydenckie w Rosji, w których Władimir Putin dostał 76 proc. głosów. Karachuszew nie mógł w nich zagłosować. Rosyjska opozycja skarżyła się na powszechne areszty osób, które były podejrzewane o chęć głosowania na opozycję.
Ilja Warlamow publikował materiały o Czeczenach (Czeczenia graniczy z krajem stawropolskim - red.), w Stawropolu był oblany zieloną farbą i pobity. "Teraz można pójść siedzieć za historię" - skomentował na Twitterze wyrok stawropolskiego sądu.
Po wyjściu z obozu Karachuszew skasował swoje profile we wszystkich mediach społecznościowych.
Varlamov.ru
Czytaj więcej