Wiceprzewodniczący KRS pisze do Gersdorf tytułując ją "Pierwszym Prezesem SN"
"Pani prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego" - tak zaadresowane pismo wysłał 2 sierpnia wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Wiesław Johann. "W KRS uznają jednak, że I Prezesem SN jest prof. Gersdorf?" - zapytał na Twitterze dziennikarz "Rz" Wojciech Tumidalski, który opublikował zdjęcie koperty. Jak dodał, "pan sędzia twierdzi, że to oczywista pomyłka".
Sędzia Johann wysłał pismo do Sądu Najwyższego w sprawie formalnej 2 sierpnia.
Czyli w KRS uznają jednak, że Pierwszym Prezesem SN jest prof. Gersdorf? Pismo wiceprzewodniczącego s. Johanna do SN z 2 sierpnia w pewnej formalnej sprawie. pic.twitter.com/VoTQCy7ZtG
— Wojciech Tumidalski 🇵🇱💯 (@TumidalWoj) 10 sierpnia 2018
Ewidentnie!
— Arkadiusz Myrcha ✌️ (@ArkadiuszMyrcha) 10 sierpnia 2018
Dla niedowiarków - całe pismo, z podpisem sędziego Johanna. PS. Pan Sędzia twierdzi, że to oczywista pomyłka.
— Wojciech Tumidalski 🇵🇱💯 (@TumidalWoj) 10 sierpnia 2018
Przyznam, że takie pomyłki mnie nie pocieszają... pic.twitter.com/FRhUo0xdh6
Zdaniem posła Nowoczesnej Piotra Misiły, "sędzia Johann chce mieć ciastko i zjeść ciastko". "Tak się nie da Panie sędzio, choć cieszą resztki przyzwoitości, które próbuje Pan z siebie wykrzesać. No chyba, że to tylko poczucie win" - napisał na Twitterze Misiło, udostępniając zdjęcie.
Sędzia Johann chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Tak się nie da Panie sędzio, choć cieszą resztki przyzwoitości, które próbuje Pan z siebie wykrzesać. No chyba, że to tylko poczucie winy...
— Piotr Misilo (@Piotr_Misilo) 10 sierpnia 2018
Sędzia Wiesław Johann 27 kwietnia 2018 został wybrany na wiceprzewodniczącego KRS. pic.twitter.com/cPUPxF6aZY
Pocztówki z życzeniami od sędziów
Sędziowie rozpoczęli akcję wsparcia prof. Gersdorf. Wysyłają do niej pocztówki z życzeniami, aby pozostała I prezesem Sądu Najwyższego do końca kadencji, czyli do 2020 r.
Sędziowie rozpoczęli akcję wysyłania pocztówek do I Prezes Sądu Najwyższego z życzeniami trwania na kadencji zgodnej z Konstytucją. Ja wysłałem . A wy ? może warto pokazać że wspieramy.
— Waldemar Żurek (@ZurekWaldemar) 9 sierpnia 2018
"Nie można ustawą skrócić kadencji konstytucyjnego organu"
Według znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, w tym pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.
Jak podkreśla prof. Gersdorf oraz część - także międzynarodowego - środowiska sędziowskiego, zgodnie z Konstytucją RP I prezes SN jest powoływany na sześcioletnią kadencję, której nie można skrócić żadną ustawą.
Jednak według Kancelarii Prezydenta i Krajowej Rady Sądownictwa, "Gersdorf jest byłą I prezes SN", a pracami Sądu Najwyższego kieruje najstarszy stażem sędzia, czyli Józef Iwulski, który z kolei nie uzyskał pozytywnej opinii KRS do dalszego orzekania.
Spór rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE
Sąd Najwyższy w poniedziałek wysłał do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Według SN, do czasu orzeczenia TSUE, KRS i prezydent powinni powstrzymać się od dalszych czynności w procedurze dot. sędziów SN, którzy skończyli 65 lat.
polsatnews.pl
Czytaj więcej