Polska strona liczy, że w Australii podpiszemy list intencyjny na zakup fregat rakietowych
- Pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii skupi się wokół kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych - zapowiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wizycie towarzyszyć będzie delegacja MON. - zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych - dodawał Szczerski.
Jak zaznaczył prezydencki minister, 6-dniowa wizyta Andrzeja Dudy w tych krajach to wydarzenie, któremu "przez strony przyjmujące została nadana najwyższa dyplomatyczna ranga", czemu towarzyszy pełne zaangażowanie Australii i Nowej Zelandii w organizację oraz "jeśli chodzi o ponoszenie istotnej części kosztów wizyty pana prezydenta w tych krajach".
Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie delegacja MON; zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
- Jednocześnie z wizytą pana prezydenta udaje się także minister obrony narodowej, który będzie prowadził swoje rozmowy i zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych typu Adelaide, które mają wzmocnić polską Marynarkę Wojenną - oświadczył Szczerski.
Jak zaznaczył współpraca wojskowa polsko-australijska nie tylko dotyczy fregat, ale także "innych obszarów, które są dla nas istotne z punktu widzenia wojskowego".
Fregaty rakietowe typu Adelaide zbudowane zostały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, są stopniowo wycofywane z australijskiej marynarki.
Polityczne rozmowy
- Ta wizyta będzie miała cztery wymiary: polityczny, gospodarczy, obronny i polonijny - zapowiedział Szczerski. Jak dodał, program przewiduje "rozmowy polityczne ze wszystkimi najważniejszymi politykami w obu krajach". - W Australii z premierem tego państwa (Malcolmem Turnbullem - red.), któremu (...) towarzyszyć będzie grono najważniejszych konstytucyjnych ministrów Australii: minister spraw zagranicznych, obrony narodowej, gospodarki, przemysłu zbrojeniowego - zaznaczył.
Poinformował, że "prezydent spotka się także z gubernatorem generalnym Australii (Peterem Cosgrovem - red.), z liderem opozycji oraz z gubernatorami dwóch stanów, które będzie odwiedzał w ramach Australii, czyli stanu Wiktoria i stanu Południowa Walii".
Z kolei w Nowej Zelandii - jak mówił - planowane są spotkania Dudy z gubernator generalną tego państwa (Patricią Lee Reddy - red.), z szefową rządu (Jacindą Ardern - red.) oraz z liderem opozycji.
Rozmowy o obronności
Szczerski wskazał, iż podczas wizyt przewidziane jest również podpisanie "umów i dokumentów bilateralnych", dotyczących m.in. współpracy obronnej.
Wśród tematów politycznych, które łączą Polskę z Australią i Nową Zelandią, Szczerski wymienił rolę obu krajów w globalnej architekturze bezpieczeństwa, sytuację w regionie południowego Pacyfiku, politykę Rosji i Chin, współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, rozmowy o umowie o wolnym handlu z Unią Europejską, a także problematykę klimatyczną w kontekście planowanego na grudzień szczytu COP24 w Katowicach.
Jak zapowiedział prezydencki minister, podczas wizyty planowane jest ponadto polsko-australijskie forum energetyczne z udziałem przedstawicieli największych polskich i australijskich firm tego sektora.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze