Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi warszawskiego Metra

Polska

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi prowadzone przez spółkę Metro Warszawskie - dowiedziała się we wtorek PAP. Agentów CBA interesują zamówienia z lat 2014-18. Kontrola powinna zakończyć się w połowie sierpnia, chyba że przedłuży ją szef CBA.

Zgodnie z ustawą o CBA, kontrole Biura powinny trwać do trzech miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być przedłużane przez szefa CBA najdłużej o sześć miesięcy - przewiduje ustawa.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że kontrolerzy z Departamentu Postępowań Kontrolnych CBA podjęli działania w spółce Metro Warszawskie w połowie maja. Kontrola dotyczy procedur podejmowania i realizacji decyzji przy udzielaniu wybranych zamówień publicznych w tej spółce - powiedział Kaczorek.

 

Inspekcja sprawdzi, czy procedury były zgodne z ustawą o zamówieniach publicznych, wewnętrznymi przepisami spółki dotyczącymi przetargów. - Poddajemy analizie dokumentację realizowanych i zrealizowanych zamówień - wyjaśnił Kaczorek.

 

Agenci CBA mają sprawdzić, czy w ramach procedur nie doszło do szkód w majątku spółki, naruszenia prawa lub ewentualnego popełnienia przestępstwa - czy organy kontrolowanego podmiotu działały zgodnie z kryterium legalności - wyjaśnił Kaczorek.

 

"Metro Warszawskie na bieżąco współpracuje z funkcjonariuszami"

 

Rzeczniczka prasowa spółki Anna Bartoń pytana przez PAP o kontrolę Biura zapewniła, że Metro Warszawskie na bieżąco współpracuje z funkcjonariuszami, a kontrola dotyczy umów ubezpieczenia.

 

- Metro Warszawskie jest przedsiębiorstwem ogłaszającym jedne z największych przetargów inwestycyjnych oraz dotyczących zakupu taboru. Środki na ich finansowanie pochodzą z pieniędzy publicznych i znaczna ich część jest dofinansowywana ze środków unijnych. W związku z powyższym podlegamy stałej kontroli różnych służb i instytucji - powiedziała rzeczniczka.

 

- Obecna kontrola CBA jest w toku i dotyczy postępowań związanych z usługą ubezpieczenia - wyjaśniła. - Na bieżąco współpracujemy z kontrolującymi - zapewniła Bartoń.

 

Metro Warszawskie jest inwestorem obu linii metra. Obecnie rozbudowuje drugą nitkę po praskiej stronie Wisły o trzy stacje - Szwedzka, Targówek, Trocka, i o trzy stacje w stronę zachodnią: Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Wybrano już wykonawców trzech kolejnych - końcowych - stacji po prawej stronie Wisły i ogłoszono przetarg na dwie ostatnie stacje na zachodzie Warszawy.

 

PAP, fot: Flickr.com/Ingolf/Warszawa - tabor linii metra M2

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie