Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Polska
Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek w Krakowie ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Ma on być dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa.

Podpisanie ustawy, którą Sejm uchwalił 15 czerwca, odbyło się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wcześniej prezydent wziął udział w uroczystościach na Oleandrach - w rozpoczęciu 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

 

Medal ma być odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

 

Medalem odznaczane będą wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.

 

Odznaczenie m.in. dla parlamentarzystów

 

Odznaczenie będzie nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

 

Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie