"Szargam swoje nazwisko". Zgłosił swoją kandydaturę do SN, ale nominacji nie przyjmie
"Dlaczego zatem szargam swoje nazwisko składając wniosek do pseudo KRS o zostanie pseudo-sędzią SN?". (...) Uważam, że każda osoba zgłaszająca swoją kandydaturę do SN powinna wykorzystać tę okazję do podważenia legalności obecnej procedury powoływania sędziów" - oświadczył prof. Jacek Barcik i wyjaśnił, dlaczego sędzią SN nie zostanie.
Prof. Barcik jest jednym ze 195 kandydatów w konkursie na 44 miejsca w SN (tyle nazwisk widnieje na liście opublikowanej przez KRS). Jak jednak poinformował, kandyduje, ale sędzią nie zostanie.
"Nie sędziowie, lecz dublerzy"
"(...) uważam, że sędziami SN powinny zostawać osoby z wieloletnim doświadczeniem w orzekaniu, dla których zaszczytny urząd sędziego SN jest naturalnym ukoronowaniem kariery sędziowskiej" - głosi oświadczenie profesora "Dlaczego kandyduję do Sądu Najwyższego i dlaczego nie zostanę sędzią SN".
Prof. Barcik przekonuje, że "procedura powoływania sędziów SN przewidziana w obecnej ustawie o SN jest sprzeczna z Konstytucją RP".
"Tzw. KRS powołana sprzecznie z art. 187 Konstytucji RP, nie ma legitymacji do oceny kandydatów na sędziów SN. Zaś takie osoby w razie ich ewentualnego powołania, nie będą legalnie wybranymi sędziami, a jedynie ich dublerami" - argumentuje profesor.
Jego zdaniem, "każdy prawnik kandydujący na sędziego SN w obecnej sytuacji podważa swoją reputację i wiarygodność zawodową. Przykłada bowiem rękę do demontażu państwa prawa".
Podważa legalność obecnej procedury
"Dlaczego zatem szargam swoje nazwisko składając wniosek do pseudo KRS o zostanie pseudo – sędzią SN?. Uważam bowiem, że każda osoba zgłaszająca swoją kandydaturę do SN powinna wykorzystać tę okazję do podważenia legalności obecnej procedury powoływania sędziów" - wyjaśnił.
Jak dodał, "ryzykują oni swoje nazwiska, by rządzące ugrupowanie polityczne nie mogło barbarzyńsko przejąć Sądu Najwyższego, dusząc ostatecznie niezależną trzecią władzę w Polsce. (...) Tę krytyczną ocenę odnoszę równą miarą także do swojej osoby. Wiem co robię i czynię to świadomie" - zapewnia prof. Jacek Barcik i wyraża nadzieję. że inni kandydaci przyłączą się do niego.
Jacek Barcik jest profesorem nadzwyczajnym w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, (Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego) i adwokatem.
KRS publikuje nazwiska kandydatów
W czwartek po naciskach mediów KRS opublikowała listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Są wśród nich m.in. sędziowie, adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy i pracownicy naukowi.
Kandydatem do Izby Dyscyplinarnej jest m.in. wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, a wśród kandydatów do Izby Cywilnej - są dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kandyduje m.in. Aleksander Stępkowski, założyciel Instytutu Ordo Iuris,
Już po publikacji listy cztery osoby zrezygnowały z kandydowania do SN.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze