"SN ma bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne". Brejza przypomniał wypowiedź prezydenta z 2006 r.
- (…) Powinniśmy poprzestać na zadawaniu pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy. (…) Jest to sąd - chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości - o bardzo wysokich kwalifikacjach merytorycznych - powiedział w 2006 r. ówczesny podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Andrzej Duda w ramach opiniowania skutków podpisania Traktatu Lizbońskiego. Wypowiedź przypomniał poseł PO Krzysztof Brejza.
Sąd Najwyższy poinformował w czwartek, że przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.
W czwartek w odpowiedzi na decyzje SN Kancelaria Prezydenta poinformowała, że działanie Sądu Najwyższego polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu.
"Bez podania podstawy prawnej"
- W moim przekonaniu jeśli chodzi o komunikaty SN (postanowienie - red.) jest działaniem podejmowanym w celu obejścia prawa, ale bez podania i wskazania podstawy prawnej, która w polskim systemie prawnym nie występuje – oświadczył w piątek wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.
- Na podstawie przepisu, który jest przepisem kodeksu postępowania cywilnego ustawy z roku 1964 r. - takiego przepisu, który stanowi podstawę zabezpieczenia, próbuje się wyprowadzać tego rodzaju argumentację, która jest zupełnie niewłaściwa dla kwestii związanych z zadawanymi w trybie pytań prejudycjalnych dla TSUE kwestiami - dodał.
- Nie ma w polskim systemie prawnym żadnego zawieszenia stosowania przepisów ustawy, a przywołane w treści postanowienia #SN przepisy nie dają tego rodzaju podstawy - powiedział wiceszef KPRP @MuchaPK.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 3 sierpnia 2018
➡️ https://t.co/WvvOMBX4iW pic.twitter.com/N68qJfV90X
"Nie spowoduje przeciągnięcia w czasie"
"Dlatego stoimy na stanowisku, że nie powinniśmy się zgadzać na rozwinięcie tego na sądy wszelkich instancji, tylko powinniśmy poprzestać na zadawaniu pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy. Jest to być może ostatni moment, by takie pytanie zadać, ale jest to sąd - chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości - o bardzo wysokich kwalifikacjach merytorycznych, więc jeśli tam takie pytanie zostanie zadane w toku postępowania, to również orzeczenie będzie mogło się do odpowiedzi na takie pytanie dostosować, a jednocześnie nie spowoduje to przeciągnięcia w czasie wcześniejszych etapów procedur" - powiedział obecny prezydent w 2006 r, gdy jeszcze pełnił rolę wiceministra w ministerstwie sprawiedliwości.
Opiniował wtedy skutki ewentualnego podpisania Traktatu Lizbońskiego, a jego wypowiedź dotyczyła rozszerzenia prawa do stawiania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na sądy niższych instancji.
Andrzej Duda o pytaniach prejudycjalnych SN 12.2006 (regulacje przed T.lizbońskim): "Powinniśmy poprzestać na zadawaniu pytań prejudycjalnych przez Sąd Najwyższy. Jest to sąd o bardzo wysokich kwalifikacjach merytorycznych" #wolnesądy pic.twitter.com/rEM9hk24VR
— Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) 2 sierpnia 2018
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej