W niemal 1/3 liceów zabraknie sal lekcyjnych. MEN: ale w pozostałych nie będzie z tym problemu
W 28 proc. liceów za rok będzie więcej klas niż sal lekcyjnych - przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację posła PO Adama Korola. Poseł zapytał, jak resort zamierza poradzić sobie ze "zdublowanymi klasami w szkołach średnich w związku z reformą oświaty". MEN podkreśla jednak że 72 proc. liceów będzie mieć odpowiednią liczbą sal dla wszystkich oddziałów klasowych.
Poseł PO Adam Korol w swojej interpelacji z 27 czerwca, zadał cztery pytania:
- W jaki sposób resort zamierza rozwiązać kwestię zdublowanych klas w szkołach średnich, po reformie oświaty?
- Jak należy rozumieć wypowiedzi minister Zalewskiej, iż "rekrutacja do szkół nie spowoduje istotnych problemów, gdyż absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów będą ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół", skoro będzie to ta sama szkoła, sztucznie podzielona dla różnych absolwentów? Miejsc z tego powodu nie przybędzie.
- Ile w ocenie resortu dzieci ze zdublowanych klas będzie uczyło się w szkołach średnich na dwie zmiany?
- W jaki sposób ministerstwo zamierza rozwiązać problem przyszłorocznych absolwentów, którzy rozpoczną naukę w liceum w wieku 13 lat (zaczynali naukę w pierwszej klasie jako sześciolatkowie)? W systemie dwuzmianowym będą rozpoczynać naukę o godzinie 13.00 a kończyć o 20.00, co de facto oznacza powrót ze szkoły w dużym mieście do domu, o godzinie 22.00?
165 tys. uczniów więcej
Odpowiedzi udzieliła sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek. Przypomniała, że w roku szkolnym 2019/2020 w postępowaniu rekrutacyjnym po raz pierwszy będą uczestniczyć absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. W ich przypadku po raz pierwszy zostaną zastosowane nowe przepisy. Z kolei przy procesie rekrutacyjnym uczniów liceów szkoły będą korzystać ze starych zapisów. Obie te grupy będą realizowały odrębne programy nauczania.
W takim wypadku do pierwszej klasy liceum pójdą zarówno 14-latkowie (uczniowie, którzy poszli do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku 6 lat), 15-latkowie (ci którzy rozpoczęli naukę w wieku 7-lat) i 16-latkowie (ostatnie roczniki gimnazjum).
Według wyliczeń ministerstwa, przy założeniu, że odsetek uczniów wybierających liceum ogólnokształcące nie ulegnie zmianie liczba licealistów wzrośnie w 2019 r. o 165 tys. osób.
"Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że w roku szkolnym 2019/2020 odsetek liceów, w których liczba oddziałów (klas - red.) będzie większa choćby o jeden oddział od liczby sal wyniesie 28 proc., co oznacza, że 72 proc. liceów będzie dysponować odpowiednią liczbą sal dla wszystkich oddziałów klasowych" - poinformowała Machałek.
Może dotyczyć ok. 20 proc. szkół
W 8 proc. liceów liczba klas o 30 proc. przekroczy liczbę sal. W porównaniu do danych z lat 2016-2019 to wzrost o 6-7 proc. Ministerstwo przekonuje, że przy analizie nie uwzględniono możliwości dobudowania nowych sal lekcyjnych, lub - w przypadku zespołu szkół - możliwości korzystania z pomieszczeń wygaszonych gimnazjów.
"1 września 2019 r. szkoły ponadpodstawowe będą dysponowały dodatkowymi 1 771 oddziałami dla co najmniej 45,5 tys. uczniów (w liceach ogólnokształcących powstanie docelowo 1 511 oddziałów, dla 39,5 tys. uczniów)" - zapewniła Machałek.
Sekretarz nie odpowiedziała na pytania posła Korola o "system zmianowy". Według danych MEN z 2014/2015, nauczanie dwuzmianowe, w którym cześć uczniów przychodzi do szkoły "na popołudnie" może dotyczyć ok. 20 proc. szkół w kraju.
Pytania do ministerstwa
Do biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej przesłaliśmy następujące pytania:
- Dlaczego Pani sekretarz nie udzieliła odpowiedzi na zadane przez posła Korola pytania o systemie zmianowym w szkołach tj.
o Ile w ocenie resortu dzieci ze zdublowanych klas będzie uczyło się w szkołach średnich na dwie zmiany?
o W jaki sposób ministerstwo zamierza rozwiązać problem przyszłorocznych absolwentów, którzy rozpoczną naukę w liceum w wieku 13 lat (zaczynali naukę w pierwszej klasie jako sześciolatkowie)? W systemie dwuzmianowym będą rozpoczynać naukę o godzinie 13.00 a kończyć o 20.00, co de facto oznacza powrót ze szkoły w dużym mieście do domu, o godzinie 22.00?
- Ile proc. szkół w Polsce korzysta z systemu zmianowego?
- Ile proc. liceów w Polsce korzysta z systemu zmianowego?
- W jaki sposób Ministerstwo zamierza poradzić sobie z problemem zmianowości w szkołach, przy znacznym zwiększeniu liczby uczniów w roku szkolnym 2019/2020?
Na odpowiedź czekamy.
oko.press, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze