Tłumy przed Centrum Nauki Kopernik spoglądały na zaćmienie księżyca. Oglądanie utrudniają chmury
Setki osób zebrały się przed stołecznym Centrum Nauki Kopernik, gdzie zorganizowane zostało oglądanie zaćmienia Księżyca wraz z naukowcami. Zjawisko astronomiczne rozpoczęło się o 21:30. Przejście przez środek ziemskiego cienia trwa 103 minuty. W oglądaniu spektaklu przeszkadzało jednak zachmurzenie.
Na wspólne oglądanie księżyca z naukowcami wybrało się tak wielu warszawiaków, że zabrakło miejsc siedzących - poinformowała reporterka Polsat News Katarzyna Niećko.
- Następne takie zjawisko za ponad 400 lat, więc chcieliśmy zobaczyć - powiedziała jedna z obserwujących niebo kobiet.
Oglądanie zaćmienia jest jednak utrudnione - wielu obserwatorów narzeka na chmury, które zasłaniają księżyc.
raz na ponad 100 lat i w kluczowym momencie... chmury #Zacmienieksiezyca
— Jan Mikruta (@janmikruta) July 27, 2018
Według naukowców z Centrum Nauki Kopernik, zjawisko będzie wyjątkowe z dwóch powodów: bo Księżyc znajdzie się w punkcie najdalej położonym od Ziemi i towarzyszyć mu będzie opozycja Marsa. Ostatnio miało to miejsce w 1356 roku. Kolejne identyczne zjawisko będzie dopiero w 2123 roku.
#zaćmienie na Bulwarach. Piwo smakuje jak zwykle. pic.twitter.com/VDNeb3VYoN
— Michał Michalewicz (@MiMichalewicz) July 27, 2018
Strefa najlepszej widoczności zaćmienia obejmuje m.in. Europę, a także Afrykę Wschodnią i Zachodnią, Azję Środkowo-Wschodnią oraz Australię.
Chociaż podczas całkowitego zaćmienia naszego naturalnego satelity Ziemia zatrzymuje światło słoneczne, to niewielkie jego ilości przechodzą przez atmosferę ziemską i zakrzywiając się w niej oświetlają Księżyc. To dlatego podczas zaćmienia ma on rdzawy kolor.
Cały Naród ogląda zaćmienie Księżyca pic.twitter.com/M9MAm86C2f
— Kamil Dziubka (@KamilDziubka) July 27, 2018
polsatnews.pl
Czytaj więcej