Łapiński: prezydent w sprawie nowelizacji ustaw sądowych nie miał żadnych wątpliwości
- Prezydent Andrzej Duda zawsze wsłuchuje się w głosy płynące od obywateli i z różnych instytucji, ale w sprawie nowelizacji ustaw sądowych nie miał żadnych wątpliwości, dlatego je podpisał - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
- Ta nowelizacja dotyczyła kilku ustaw: o sądach powszechnych, prokuraturze i Sądzie Najwyższym. W tym aspekcie dotyczącym SN np. przywracała pierwotne założenia projektu prezydenckiego, bo jeśli mówimy o tym, że trzeba 2/3 sędziów SN, żeby mogło się odbyć zgromadzenie ogólne, to w pierwszej wersji prezydenckiej tak było. Potem Sejm zmienił ten zapis na 110 sędziów, więc teraz można powiedzieć, że parlament przyznał prezydentowi rację - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Ardanowski: holding spożywczy powstanie w krótkim czasie
W pierwszej części programu gościem Doroty Gawryluk był Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecne problemy na rynku rolnym trzeba będzie rozwiązać w sposób systemowy. - Nie może być sytuacji, że rynek jest tak skonstruowany, że rolnicy co roku będą przegrywali z tymi mocniejszymi - zaznaczył.
Z wypowiedzi Ardanowskiego wynika, że aby temu przeciwdziałać, rząd chce stworzyć Narodowy Holding Spożywczy.
- Stąd m.in. ten pomysł zbudowania grupy spożywczej, z resztek Skarbu Państwa, który będzie miał strukturę holdingu, po to żeby państwo mogło chociaż w minimalnym stopniu, ale jednak - interweniować - dodał.
W skład holdingu, ma wejść Krajowa Spółka Cukrowa, spółka Elewarr (posiadająca duże magazyny zbożowe), oraz rynki hurtowe, które - jak tłumaczył niedawno Ardanowski - powinny nie tylko zajmować się wynajmem powierzchni handlowej, ale być bardziej aktywne na rynku rolnym. W holdingu znaleźć się ma ok. 40 gospodarstw Skarbu Państwa, o łącznej powierzchni około 100 tys. ha, którymi zarządza KOWR.
- Ten holding, który powstanie i to w krótkim czasie będzie w każdej istotnej branży rolnej miał jednak jakiś niewielki udział. To nie jest zastąpienie rynku prywatnego. (Holding - red.) pozwoli np. pokazać poziom cen, który może być płacony rolnikom bez zniszczenia firmy - tłumaczył minister.
Ardanowski dodał, że jest również zwolennikiem kontraktacji. - Kontraktacja nie jest niczym złym. Będziemy chcieli, by między rolnikami i odbiorcami były kontrakty, które określają jakieś wzajemne relacje i ile tego towaru będzie kupione, w jaki w jaki sposób będzie kształtowana cena, nawet jeśli nie byłaby ona wpisana - ocenił.
Ardanowski @MRiRW_GOV_PL: na pewno nie wrócimy do gospodarki nakazowo-rozdzielczej #WydarzeniaiOpinie
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) 26 lipca 2018
Dodał, że na zachodzie rolnicy sami regulują rynki. - Nasi rolnicy nie chcą się zrzeszać, są indywidualistami - stwierdził minister.
Ardanowski @MRiRW_GOV_PL: rolnicy są indywidualistami, "mówiły jaskółki, że na diabła spółki" #WydarzeniaiOpinie
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) 26 lipca 2018
- Żadne parametry ekonomiczne nie skłaniają do tego, żeby tak tanio kupować. To jest trochę kpina z rolników - ocenił minister. W ten sposób skomentował niskie ceny owoców w skupach.
Ardanowski: suszą dotkniętych będzie ok. 2 mln ha upraw
Minister powiedział w programie, że około 2 mln ha upraw będzie dotkniętych suszą. Dodał, że na razie nie może powiedzieć jakie będą starty wynikające z tegorocznej suszy, dopóki nie trafią do niego protokoły od wojewodów. - Miały być do soboty, ale jeszcze niektóre gminy przeciągają, doszacowują - wyjaśnił.
Szef resortu rolnictwa zapewnił, że odpowiednie rozporządzenie, które uruchomi pomoc dla rolników, również w formie dopłat jest już gotowe. Poinformował, że powinno być ono rozpatrzone przez rząd w przyszłym tygodniu.
Minister niedawno informował, że z danych 1890 komisji szacujących starty w uprawach wynika, że dotkniętych suszą jest ponad 91 tys. gospodarstw rolnych.
Obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań.
Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.
Poniżej: cała rozmowa Doroty Gawryluk z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Gościem Doroty Gawryluk w programie "Wydarzenia i Opinie" był też mec. Ryszard Kalisz.
Kalisz o Celińskim: to dobry polityk i kandydat
Były polityk SLD odniósł się m.in. do cofnięcia rekomendacji do startu w wyborach prezydenckich w stolicy Andrzejowi Celińskiemu z powodu jego wpisu pod adresem Jana Śpiewaka.
- Andrzej Celiński w tym wpisie był zbulwersowany wypowiedzią Jana Śpiewaka. To decyzja warszawskiej SLD, ale ja nie zmieniam zdania o nim. To dobry polityk i kandydat - powiedzial Kalisz.
Poniżej: cała rozmowa z Ryszardem Kaliszem.
Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.
Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej