Czaputowicz: możemy pokazać Bałkanom naszą drogę do UE

Świat
Czaputowicz: możemy pokazać Bałkanom naszą drogę do UE
PAP/EPA/ANDY RAIN

- Polska, dzieląc się doświadczeniem reformowania państwa, pomoże regionowi Bałkanów Zachodnich na ich drodze do członkostwa w UE - zapowiedział, w poniedziałek po spotkaniu uczestników Procesu Berlińskiego w Londynie, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w szczycie w hali The Crystal we wschodnim Londynie.

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w szczycie w hali The Crystal we wschodnim Londynie na zaproszenie rządów Niemiec, które zainicjowały proces w 2014 roku, i Wielkiej Brytanii, tegorocznego gospodarza. W wydarzeniu brali udział także przedstawiciele władz sześciu państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii oraz Austrii, Chorwacji, Francji, Słowenii i Włoch.


W trakcie rozmów poruszono m.in. kwestie dotyczące trudnej historii Bałkanów Zachodnich, wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa oraz strategii radzenia sobie z problemem masowej emigracji młodzieży z państw regionu.

 

"Przyłożyć się do rozwoju proeuropejskich postaw na Bałkanach"


Pytany o rządowe plany w kontekście przyszłorocznej prezydencji w Procesie Berlińskim i planowanego szczytu w Polsce, Czaputowicz przekonywał, że nasz kraj może "przyłożyć się do rozwoju proeuropejskich postaw na Bałkanach Zachodnich (...) przez pokazanie naszych doświadczeń z reformą administracji publicznej i tego, jak używać środków strukturalnych (UE)".


Jak tłumaczył, Polska chce "zorganizować spotkania z tymi krajami, aby spytać, jakie działania powinny zostać podjęte, aby im pomóc, zamiast narzucać im jakieś rozwiązania". - W przyszłym miesiącu skonsultujemy się z nimi w sprawie ich oczekiwań dotyczących szczytu i naszej rocznej prezydencji w ramach Procesu (Berlińskiego) - zapowiedział minister.

 

Gospodarz spotkania podał się do dymisji


Przebieg poniedziałkowych rozmów został częściowo przesłonięty przez kryzys w brytyjskim rządzie po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek ze stanowiska ustąpił minister ds. Brexitu David Davis, a w ciągu dnia swoją rezygnację złożył także gospodarz poniedziałkowego spotkania, szef MSZ Boris Johnson. W prowadzeniu obrad zastąpił go - najpierw tymczasowo, a później na cały dzień - wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan.


Według informacji PAP ministrowie zgromadzeni na spotkaniu dowiedzieli się o rezygnacji szefa brytyjskiego MSZ dopiero w trakcie obrad i zostali poinformowani o tym przez Duncana. Wcześniej niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth publicznie wytknął przeciągającą się nieobecność Johnsona, pisząc na Twitterze, że ministrowie "wciąż czekają na gospodarza".

 

O odejściu Borisa Johnsona: tak się zdarza 


Odnosząc się do rezygnacji Johnsona, Czaputowicz tłumaczył w trakcie konferencji prasowej, że Polska i Wielka Brytania mają wiele wspólnych interesów, m.in. w zakresie polityki zagranicznej wobec Rosji, wspierania Bałkanów Zachodnich i zaangażowania w NATO. - (Te wspólne polsko-brytyjskie cele) pozostaną także po Brexicie, więc mam nadzieję, że nie zobaczymy żadnych problemów w ciągu następnych tygodni i Wielka Brytania sama rozwiąże ten spór polityczny - zauważył minister.


Pytany o to, czy nie ma ryzyka, że nieobecność brytyjskiego ministra i jego rezygnacja w dniu spotkania może być odebrana jako brak szacunku dla bałkańskich liderów, Czaputowicz przekonywał, że "nie ma takiego zagrożenia, żeby nasi przyjaciele (...) nie rozumieli sytuacji politycznej Wielkiej Brytanii". - Tak się zdarza - skwitował odejście Johnsona z rządu, przekonując, że "nie wpłynie to negatywnie na szczyt".

 

We wtorek spotkają się szefowie rządów i głowy państw


Równolegle do spotkania ministrów spraw zagranicznych odbywały się także rozmowy ministrów spraw wewnętrznych, w których Polskę reprezentował szef MSW Joachim Brudziński.


Proces Berliński to zapoczątkowana w 2014 inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z UE, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury strategicznej.


Polska uczestniczy w tym roku w szczycie Procesu Berlińskiego po raz pierwszy. We wtorek, podczas drugiego dnia obrad, spotkają się szefowie rządów i głowy państw. Na czele polskiej delegacji stanie premier Mateusz Morawiecki.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie