"Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny". 19 zgromadzeń w dniu pielgrzymki Radia Maryja

Polska
"Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny". 19 zgromadzeń w dniu pielgrzymki Radia Maryja
Polsat News/Jasna Góra/Zdj. ilustracyjne

W najbliższą w niedzielę w Częstochowie ma się odbyć 19 zgromadzeń publicznych - z ponad 30 zgłoszonych pierwotnie do Urzędu Miasta. W dniu dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w mieście zaplanowano m.in. marsz równości oraz liczne zgromadzenia środowisk konserwatywnych np. "Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny".

"Miasto - szanując konstytucyjne prawa - zapewnia możliwość manifestowania swoich poglądów wszystkim tym, których zgłoszenia mogły zostać przyjęte w świetle obecnie obowiązującego prawa o zgromadzeniach" - podał w piątek Urząd Miasta w Częstochowie, potwierdzając, że na niedzielę w mieście zgłoszono w trybie zwykłym lub uproszczonym ponad 30 zgromadzeń, organizowanych pod różnymi hasłami.

 

Większość zgłoszeń została przyjęta, m.in. dzięki częściowemu kompromisowi i modyfikacjom godzin, uzgodnionym w trakcie rozprawy administracyjnej, która odbyła się w miniony poniedziałek w częstochowskim magistracie. Jej celem było umożliwienie organizatorom zgromadzeń przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

 

Samorządowcy podkreślają, że urząd stworzył warunki porozumienia się w sprawie zaplanowanych tras i dokładnych godzin manifestacji. O możliwości przeprowadzenia poszczególnych zgromadzeń decydowała kolejność zgłoszeń do urzędu miasta i zachowanie ustawowej odległości między zgromadzeniami.

 

"Udało się tak dopasować godziny i miejsca poszczególnych manifestacji, aby praktycznie wszystkie mogły się odbyć. Odpadły tylko wnioski zgłoszone przed ustawowym terminem, złożone w terminie, ale zawierające braki formalne, a także te przesłane w kolejnych dniach w trybie uproszczonym, które dotyczyły lokalizacji i godzin zarezerwowanych już wcześniej przez innych organizatorów" - wynika z informacji samorządu.

 

"Apelujemy o zachowania zgodne z prawem"

 

Manifestacje zaplanowane są od wczesnych godzin przedpołudniowych do wieczornych. Wszystkie będą zabezpieczane przez policję i monitorowane przez służby miejskie, które liczą na ich spokojny przebieg. "Apelujemy o zachowania zgodne z prawem i przyjętymi w demokratycznym państwie normami społecznego współżycia, które zakładają poszanowanie dla odmiennych poglądów i postaw ideowo-światopoglądowych" - napisali w piątek przedstawiciele urzędu miasta.

 

Zaplanowane zgromadzenia nie powodują zmian w organizacji ruchu ani w trasach i rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w śródmieściu, niewykluczone są jednak czasowe utrudnienia w ruchu na alei Najświętszej Maryi Panny i przyległych ulicach. Nad płynnością ruchu ma czuwać policja. Mogą się także pojawić trudności z parkowaniem w centrum miasta. Część zgromadzeń ma charakter stacjonarny, inne odbędą się w formie przemarszu.

 

"Równość kobiet" i "Nie chcemy politycznej poprawności"


Wśród celów zgromadzeń i haseł wskazanych w zgłoszeniach do urzędu miasta przez środowiska mniejszościowe są m.in. "Manifestacja równości. Zwrócenie uwagi na równe prawa mniejszości seksualnych i osób LGBT", "Promocja równości w Częstochowie. Zgromadzenie sojusznicze I Marszowi Równości w Częstochowie" czy "Równość kobiet. Zwrócenie uwagi na prawa obywatelskie kobiet".

 

Środowiska konserwatywne, narodowe i skupiające obrońców życia zapowiedziały m.in. zgromadzenia: "Rodzina siłą narodu", "Śląsk przeciw dewiacji!", "Obrona tradycyjnego wzorca rodziny", "Światło dla ochrony rodziny chrześcijańskiej", "Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny" czy zgromadzenie dotyczące "wyrażenia zdania na temat promocji homoseksualizmu i innych dewiacji seksualnych oraz sprzeciwu wobec epatowania obrazami i zachowaniami o charakterze erotycznym i/lub pornograficznym w przestrzeni publicznej".

 

Zaplanowano też zgromadzenia pod hasłem "Przywrócić godność walczącym z komunizmem" czy "Nie chcemy politycznej poprawności, chcemy naszej wolności".

 

Wszystkie manifestacje odbędą się w centrum miasta, m.in. na placach Biegańskiego, Daszyńskiego i Rady Europy, al. Najświętszej Marii Panny, skrzyżowaniu i ulicach: Sienkiewicza, Popiełuszki, Waszyngtona, Pułaskiego, 7 Kamienic, Racławickiej, Jasnogórskiej, 3 maja, Piłsudskiego, w okolicach dworca PKP oraz przy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, przy bramie na końcu parku Staszica, a także w tym parku. Pierwsze zgromadzenia rozpoczną się o ósmej, ostatnie o 17.; najpóźniejsze mają się zakończyć o 21.30.

 

Spodziewany udział premiera


W niedzielę w Częstochowie odbędą się główne uroczystości dorocznej, organizowanej po raz 27., pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11 na jasnogórskim szczycie, będzie przewodniczył watykański kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

 

Tradycyjnie wielotysięczna lipcowa pielgrzymka słuchaczy i sympatyków toruńskiej rozgłośni należy do największych pod względem liczby uczestników wydarzeń w częstochowskim sanktuarium. W tym roku spodziewany jest udział w pielgrzymce premiera Mateusza Morawieckiego, co jednak dotąd nie zostało oficjalnie potwierdzone.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie