Radni chcą ławeczki profesora Bartoszewskiego w Szczecinie. Jeden głos przeciwko. Z PiS
Prawdopodobnie za rok w Szczecinie zostanie odsłonięta ławeczka upamiętniająca prof. Władysława Bartoszewskiego. Radni zagłosowali w czwartek za projektem uchwały w tej sprawie. Pomysł uhonorowania profesora jest inicjatywą działaczy KOD-u. W kwietniu prezydent miasta spotkał się z nimi po tym, jak "nieoficjalny" pomnik został przeniesiony przez służby miejskie na wybieg dla psów.
W kwietniu tego roku członkowie KOD zaprotestowali, gdy służby miejskie przestawiły głaz z cytatem "Warto być przyzwoitym" (tytuł jednej z książek profesora) z Jasnych Błoń (gdzie stał bez zezwolenia) na pobliską Psią Polanę.
Prezydent: "sytuacja przykra"
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zapewnił wtedy, że osobiście znał profesora i sytuacja jest dla niego bardzo przykra. Spotkał się z przedstawicielami ruchu, żeby znaleźć rozwiązanie.
Ustalono wtedy, że powstanie ławka z siedzącą postacią profesora, a głaz także wróci na zieleniec.
Radni za pomysłem
Za projektem uchwały dotyczącym ławeczki zagłosowało w czwartek 18 szczecińskich radnych. 8 osób wstrzymało się od głosu. Przeciwny był Marek Duklanowski z Prawa i Sprawiedliwości. Sprzeciw uzasadnił "prośbą kilku mieszkańców".
- (…) W przypadku Władysława Bartoszewskiego, to zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to istotna postać w naszej historii. Doceniamy jego działalność w czasie II wojny światowej i działalności jako historyka. Była to także osoba bardzo aktywna politycznie, której wypowiedzi nie mieściły się w ramach budowania dialogu. Nie będziemy robić z sesji kabaretu i nie oponujemy przeciwko tej uchwale -powiedział portalowi gs24.pl przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Kopeć.
Członkowie komitetu społecznego, którzy zbierają pieniądze na pomnik poinformowali, że ławeczka prawdopodobnie stanie blisko fontanny "Bartłomiejki", w przyszłym roku. Wykonawca będzie wyłoniony w konkursie. Wnioskodawcy liczą na to, że pomnik będzie odsłonięty w dniu urodzin prof. Bartoszewskiego - 19 lutego lub w dniu nadania mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecina 24 lipca.
Pomysłodawcy podkreślali w projekcie uchwały, że "profesor Bartoszewski był współtwórcą modelu patriotyzmu otwartego, pozbawionego nienawiści i ksenofobii. Stał się moralnym odniesieniem dla całego pokolenia »Solidarności«".
polsatnews.pl, gs24.pl, gazeta.pl
Czytaj więcej