Mucha: Małgorzata Gersdorf przechodzi z mocy prawa w stan spoczynku
- Prezydent jednoznacznie poinformował, że ustawa o SN jest obowiązującym aktem prawnym - powiedział Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Przypomniał, że zapisy ustawy można było zaskarżyć do TK, ale żaden podmiot tego nie zrobił. Poinformował, że do czasu powołania nowego I Prezesa SN jego obowiązki pełnić ma sędzia Józef Iwulski. Rzecznik SN: prof. Gersdorf zamierza w środę przyjść do pracy.
Paweł Mucha poinformował po spotkaniu prof. Małgorzaty Gersdorf z Andrzejem Dudą, że sędziowie SN, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, "z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym, taką osobą jest też I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przechodzi więc ona z mocy prawa w stan spoczynku".
P.o. prezesa SN będzie Józef Iwulski
- Wolą prezydenta było to, by najstarszy stażem sędzia pan prezes Józef Iwulski od jutra wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN - powiedział Paweł Mucha. Dodał, że "także prezes Gersdorf wyznaczyła sędziego Iwulskiego do zastępowania I prezesa SN".
We wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą udział wzięli I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.
"Zastępowanie na »czas nieobecności«"
Na osobnej konferencji rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował, że I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wydała we wtorek zarządzenie wyznaczając sędziego Józefa Iwulskiego na jej zastępowanie "na czas nieobecności". - I o tym dziś poinformowała prezydenta - powiedział Laskowski.
- To jest zarządzenie o zastępowaniu, czyli wtedy, kiedy nie ma tego, który jest zastępowany, wyznaczony jest ten, który ma zastępować. A jeśli jest ten, który zastępowany ma być, to oczywiście on pełni swoje obowiązki. Tak rozumiem ideę zastępstwa - wyjaśniał rzecznik SN.
Laskowski: prof. Gersdorf przyjedzie do pracy. Mucha: nie spodziewam się
Rzecznik SN dodał, że Małgorzata Gersdorf zamierza w środę przyjść do pracy. Potwierdziła to wieczorem sama prof. Gersdorf. - Jeśli chodzi o mój status - I prezesa SN - to on się nie zmienił po rozmowie z panem prezydentem, bo konstytucja stawia mi 6-letnią kadencję, jutro jeszcze przyjdę do pracy, później zamierzam pójść na urlop - zapewniała I prezesa SN.
- Nie spodziewam się, żeby prof. Gersdorf wybierała się do pracy. Kieruje Sądem Najwyższym, co po raz trzeci powtórzę, pan sędzia Józef Iwulski - podkreślał natomiast Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Po spotkaniu w pałacu prezydenckim prof. Małgorzata Gersdorf udała się do Sejmu, gdzie przedstawiała roczną informację na temat działalności Sądu Najwyższego.
Protesty w całej Polsce
Wieczorem w kilkudziesięciu polskich miastach mają odbędą się protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości i zmianom w Sądzie Najwyższym.
Już w trakcie spotkania Małgorzaty Gersdorf z Andrzejem Dudą pod pałacem prezydenckim protestowało ok. 200 osób przeciwników zmian w SN.
Pojawiły się również osoby przychylne reformom przeprowadzanym przez PiS w sądownictwie. Mieli oni transparenty m.in. z hasłami "Kasta sędziów do pełnej lustracji". Tych osób było jednak zaledwie kilka, kilkanaście.
Kolejny protest zapowiedziano na środę o godz. 8 przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie.
polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Komentarze