Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu. Wniosek o jego odwołanie został odrzucony
Marek Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu. We wtorkowym głosowaniu odrzucony został wniosek o jego odwołanie, złożony przez kluby PO i Nowoczesna. Za odwołaniem Kuchcińskiego z funkcji marszałka opowiedziało się 146 posłów, przeciw było 233, a wstrzymało się - 29. Większość konieczna do odwołania wynosiła 205.
Wniosek o odwołanie marszałka Sejmu posłowie PO i Nowoczesnej złożyli 15 czerwca. Wcześniej, 14 czerwca, Sejm zdecydował, że wysłucha na posiedzeniu informacji w sprawie środków z UE przyznanych Ministerstwu Zdrowia na lata 2014-2020; odrzucił jednocześnie wniosek PO o informację ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7.
"Będzie pan miał miejsce na śmietniku historii"
Posłowie PO i Nowoczesnej poinformowali wówczas, że złożą wniosek o odwołanie Kuchcińskiego, bo "złamał świętą zasadę", według której kluby opozycyjne - kiedy przychodziła ich kolej - mają prawo żądać informacji na każdy temat, także najbardziej niewygodny dla rządu.
- To przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego polski Sejm jest dzisiaj karłem parlamentaryzmu; ciężar fotela marszałka przygniótł Kuchcińskiego - podkreślali we wtorek w Sejmie posłowie Nowoczesnej.
Jeszcze ostrzej wypowiedział się o marszałku Kuchcińskim szef PSL. - Pan nie tylko narusza powagę Sejmu, ale pan go ośmiesza - unurzał pan wspólnie ze swoją grupą polityczną Sejm w rynsztoku obłudy i nienawiści - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz do Kuchcińskiego. - Będzie pan miał miejsce na śmietniku historii - dodał.
Mazurek: Kuchciński to uosobienie demokratycznej władzy w parlamencie
Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek zabierając głos w imieniu klubu PiS oceniła, że prawem opozycji jest wytykanie marszałkowi Sejmu błędów. - Dziś jednak rozpatrujemy inną sytuację, wniosek złożyła m.in. PO, która ma najmniejszy mandat do tego, by krytykować obecnego marszałka. Dlaczego? Bo marszałek Kuchciński - w porównaniu do waszych standardów i waszych praktyk - to uosobienie demokratycznej władzy w parlamencie - powiedziała Mazurek.
Kandydatką PO i Nowoczesnej na nowego marszałka była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze