Policjanci i żołnierze ćwiczą odpieranie napływu uchodźców. Puma pierwszy raz w akcji
Około 500 policjantów i 200 żołnierzy austriackich ćwiczy na granicy ze Słowenią odpieranie nielegalnych migrantów. Powodem jest spór azylowy w niemieckim rządzie - argumentuje wicekanclerz Austrii Christian Strache. Podczas wtorkowych ćwiczeń w pobliżu wsi Spielfeld zaprezentowano po raz pierwszy Pumę - nową policyjną jednostkę ochrony granicy.
- Państwo, które w razie czego nie potrafi efektywnie chronić swoich granic, straci swoją wiarygodność - powiedział dziennikarzom w przygranicznym Spielfeld minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl.
- Celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie możliwości odparcia nagłego napływu nielegalnych migrantów przez austriacką policję - wyjaśnił szef austriackiego MSW Herbert Kickl.
"Nie dojdzie już do samowolnego przekraczania granic"
Wicekanclerz Austrii Heinz Christian Strache przyznał w wywiadzie z "Bildem", że ćwiczenia są jasnym sygnałem, iż nie dojdzie już do utraty kontroli i samowolnego przekraczania granic tak jak w szczytowym okresie kryzysu migracyjnego w 2015 r.
Kontekstem ćwiczeń na granicy ze Słowenią jest "wywołana przez Niemcy debata o na temat zamykania granic wewnętrznych w Europie". Dalszym powodem, który wymienił Strache, jest "aktualny rozwój sytuacji na szlakach uchodźczych na Bałkanach".
Ćwiczenia skrytykowała partia opozycyjna Neos (Nowa Austria i Forum Liberalne) podkreślając, że nie jest w nie zaangażowana Słowenia.
Odsyłać migrantów z granic. Ale dokąd
Bawarska CSU chce, by w wewnętrznym sporze z CDU Angeli Merkel dotyczącym odsyłania nielegalnych migrantów z niemieckich granic, do 1 lipca osiągnąć porozumienie na szczeblu europejskim co do przepływu migrantów w UE. Inaczej niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) zacznie odsyłać migrantów zarejestrowanych już w innych krajach.
Nie wiadomo jeszcze, jak odsyłanie ma przebiegać w praktyce, ale Seehofer cieszy się poparciem austriackiego rządu.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega jednak przed wprowadzaniem "unilateralnych rozwiązań" i pod presją czasu zabiega o wypracowanie europejskiego rozwiązania.
Deutsche Welle, heute.at, polsatnews.pl