Tajne kody na eksponatach w Muzeach Watykańskich. "To ważne dla kryptografii"
Watykańscy i florenccy naukowcy ogłosili odkrycie tajnych kodów, które ukryto na starożytnych wazach. W świecie historii sztuki to prawdziwa sensacja. Dziennikarze Polsat News jako pierwsi mieli okazję obejrzeć je i sfilmować - kamery telewizyjne niezwykle rzadko wpuszczane są do Muzeów Watykańskich.
- Mamy do czynienia z niezwykle ważnym odkryciem, które właśnie wychodzi na światło dzienne. To ważne dla naszej historii, dla kryptografii, a przede wszystkim dla poznania jakże szeroko rozwiniętej kultury ateńskiej VI-IV wieku p.ne - powiedziała dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta.
Garncarze prowadzili dialog z malarzami
- Odkrywamy kulturę i wiedzę rzemieślników. Okazuje się, że nie byli to tylko prości garncarze, ale wykazywali się wysoką kulturą osobistą i wykształceniem w dziedzinie, którą reprezentowali, a poprzez kody prowadzili dialog z malarzami, artystami, którzy potem upiększali tę ceramikę - dodała Jatta.
Dotąd uważano, że rola garncarza kończyła się na nadaniu naczyniu odpowiedniego kształtu, a tymczasem garncarz dawał malarzowi konkretne wskazówki, co do sceny jaka miała się na naczyniu znaleźć i jak miały wyglądać postaci.
Napisy pokrywano czarną farbą
Ostatecznie napisy - wskazówki - malarz pokrywał czarną farbą i przez tysiąclecia nikt nie miał o nich pojęcia. Widoczne były wyłącznie te napisy, które umieszczał sam malarz - dedykacje, złote myśli, czy też zachęta do kupna naczynia.
Tajne kody są w różnych miejscach - jeśli są blisko figur, to napis rozpoczyna się od ust lub od głowy postaci.
Wazy ateńskie cieszyły się w starożytności ogromnym wzięciem. Rozprowadzano je wzdłuż całego wybrzeża Morza Śródziemnego. Trafiały także na stoły Etrusków zamieszkujących środkową część Półwyspu Apenińskiego. To z etruskich grobowców pochodzą te wazy, które dziś podziwiamy w muzeach.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze