Gowin: postulaty protestujących mają niewiele wspólnego z Ustawą 2.0
Postulaty grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z Ustawą 2.0 - ocenił w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "Teraz jest czas na decyzje" - dodał na konferencji, zorganizowanej przed II czytaniem projektu Ustawy 2.0 w Sejmie.
W czwartek, podczas konferencji prasowej w Sejmie, Gowin był pytany, czy planuje spotkać się ze studentami protestującymi w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, przeciw projektowi nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawie 2.0 lub Konstytucji dla Nauki).
"Realny dialog ze wszystkimi środowiskami"
W środę protestujący odczytali na demonstracjach wspólne stanowisko, w którym domagają się "odrzucenia wskazanych założeń reformy i podjęcia realnego dialogu ze wszystkimi środowiskami zgłaszającymi zastrzeżenia wobec projektu".
"Postulaty tych grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z ustawą. Świadczą też w gruncie rzeczy o braku zainteresowania realną treścią tej ustawy" - stwierdził szef resortu nauki.
Gowin podkreślił, że ustawa była "konsultowana w sposób bezprecedensowo szeroki".
"Czas na decyzje"
- Rektor Uniwersytetu Warszawskiego pan prof. (Marcin) Pałys w reakcji na protest tej grupki studentów na UW przypomniał, że przecież ich przedstawiciele uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Edukacji (Nauki i Młodzieży - przyp. red.) i nie zgłaszali żadnych postulatów - zwrócił uwagę wicepremier.
- A zatem, po szerokich konsultacjach, teraz jest czas na decyzje. Te decyzje - takie bądź inne - zapadną jutro - zapowiedział Gowin.
W czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - posłowie wysłuchają sprawozdania sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Komisja zarekomendowała do obu ustaw ok. 160 poprawek. Resort nauki już zapowiedział, że w drugim czytaniu będzie rekomendował, aby do projektu przyjąć kolejne 50 poprawek.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze