Żółw znaleziony na plaży powoli umierał z głodu. W jego żołądku utknęły śmieci
Bezowocna okazała się pomoc weterynarzy, którzy przez dwa dni próbowali uratować żółwia zielonego znalezionego na plaży w Tajlandii. Gad nie mógł jeść, bo fragmenty balonów i tzw. gumek recepturek zalegały w jego układzie pokarmowym. Bardzo cierpiał przed śmiercią.
Żółw osiadł na plaży w ubiegłym tygodniu w prowincji Chanthaburi w Tajlandii.
- Był już bardzo słaby i nie mógł pływać - powiedział lekarz Laovechprasit Weerapong z tajskiego ośrodka badawczego.
Weterynarze prześwietlili żołądek wycieńczonego gada promieniami rentgenowskimi. W środku jego układu pokarmowego znajdowały się zaplątane w glony gumki recepturki i części balonów. Żółwie zielone żywią się głownie morską roślinnością.
Rare sea turtle dies of starvation after washing up on beach with rubber bands and debris CLOGGING its stomach https://t.co/bmtn5AjlU1
— Daily Mail Online (@MailOnline) 12 czerwca 2018
Zwierzę było karmione dożylnie, ale nie udało się mu pomóc. Po niemal dwóch dniach spędzonych pod opieką lekarzy zmarło, bardzo się męcząc. Dopiero wtedy z organizmu gada wyciągnięto zalegające śmieci.
Około połowa żółwi zielonych, które są znajdowane w tej prowincji, umiera właśnie z powodu zjadania plastiku. W przeszłości śmieci odpowiadały za ok. 10 proc. takich przypadków - oszacował ośrodek, który opiekował się żółwiem.
Do oceanu trafia 250 kg plastiku na sekundę
W tym miesiącu w Tajlandii zmarł wieloryb, w którego żołądku lekarze znaleźli 80 plastikowych przedmiotów; w sumie około 8 kg śmieci.
28 maja Komisja Europejska przedstawiła swoje plany ograniczenia plastikowych odpadów w morzach i oceanach, m.in. stosowania zamienników dla plastikowych sztućców, słomek i mieszadełek. Wprowadzenie dyrektywy w tej sprawie musi być jednak omówione z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi. Nie wiadomo, kiedy regulacje wejdą w życie.
W maju przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Bruskeli stał wieloryb "Plasticus". Instalacja była zbudowana z 250 kg plastiku - tyle do oceanu trafia szacunkowo w ciągu sekundy.
Today is #WorldEnvironmentDay !
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) 5 czerwca 2018
Together, we can ‘beat plastic pollution’. Are you #ReadyToChange?
See how you can help → https://t.co/gGSpTy6Tia #PlasticsStrategy pic.twitter.com/QO8oRYBlAZ
"Daily Mail", polsatnews.pl
Czytaj więcej