Troje kandydatów w prawyborach ruchów miejskich w stolicy. Bez porozumienia z Janem Śpiewakiem

Polska
Troje kandydatów w prawyborach ruchów miejskich w stolicy. Bez porozumienia z Janem Śpiewakiem
Polsat News

Justyna Glusman, Aneta Skubida i Robert Łuczak zmierzą się w prawyborach na prezydenta stolicy organizowanych przez koalicję ruchów miejskich skupionych wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do ich porozumienia z Janem Śpiewakiem.

Justyna Glusman, która była dotychczas najczęściej wymieniana jako możliwa kandydatka koalicji ruchów miejskich na prezydenta Warszawy, jest ekonomistką, ekspertką ds. samorządu i polityki regionalnej oraz działaczką stowarzyszenie Ochocianie. Ma doświadczenie "w pracy zarówno w administracji publicznej na poziomie centralnym, jak i na poziomie samorządu terytorialnego, ale także w biznesie i w organizacjach pozarządowych" – mówiła na konferencji prasowej. 

 

- Chcielibyśmy Warszawy, która jest zorientowana na mieszkańca, na potrzeby mieszkańców przede wszystkim, nie na potrzeby partii politycznych; takiej, która jest miastem globalnym, konkurującym o miejsca pracy dla mieszkańców, ale także miastem lokalnym, czyli miastem, w którym wszystkie potrzeby podstawowe mieszkańców mogą być zrealizowane w dzielnicach, na poziomie lokalnym, w którym nie trzeba dziecka wozić na drugi koniec miasta, bo tam akurat się znalazło miejsce w przedszkolu - mówiła Glusman. Podkreśliła też m.in., że zależy jej na Warszawie, która jest miastem zielonym, dobrze zarządzanym i miastem, które "rozwija się w sposób planowy, a nie chaotyczny".

 

Robert Łuczak to ekspert zajmujący się geografią społeczno-ekonomiczną, studiami miejskimi oraz studiami nad rozwojem i globalizacją. Pracuje jako wykładowca akademicki i badacz na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Prowadzi też bloga poświęconego m.in. problematyce miejskiej.

 

Łuczak: głos mieszkańców, osób zajmujących się miastem

 

W swojej prezentacji Łuczak zaznaczył, że przestrzeń miasta powinna być zarządzana w sposób zdroworozsądkowy i transparentny, opierający się o "doskonałe doświadczenia miast z całego świata". - Myślę, że jest bardzo dużo dobrych rozwiązań, które moglibyśmy w Warszawie i powinniśmy w Warszawie - na poziomie debaty, ale później też na poziomie praktyki w samorządzie terytorialnym - zaimplementować - powiedział. Zwrócił jednocześnie uwagę, że koalicja ruchów miejskich jest "pierwszą i do tej pory jedyną poważną siłą przygotowującą się do tych wyborów samorządowych, która bierze pod uwagę nie tylko głosy polityczne, tylko przede wszystkim głos mieszkańców i osób, które zajmują się zawodowo miastem, przestrzenią miejską".

 

Koalicja ruchów miejskich

 

Aneta Skubida jest radną z warszawskiej Woli i prezeską stowarzyszenia Wola Mieszkańców. - Za kilka dni zacznie się mundial, a ja chcę stanąć na czele tej drużyny i poprowadzić ją do zwycięstwa, bo wiem, że (...) łączy nas to, że mamy sprawy, dla których jesteśmy w stanie poruszyć niebo i ziemię po to, żeby je naprawić; i dlatego właśnie wspólnie chcemy naprawić Warszawę - mówiła na konferencji prasowej.

 

Wola Mieszkańców to nowy, dziesiąty członek koalicji ruchów miejskich skupionych wokół MJN. Do koalicji ruchów miejskich należą ponadto: Ochocianie Sąsiedzi, Stowarzyszenie Wiatrak, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Razem dla Wawra, Nowy Żoliborz, Rembertów Bezpośrednio i Sąsiedzi dla Wesołej.

 

Debata w przyszłym tygodniu

 

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zapowiedziało wyłonienie kandydata ruchów miejskich na prezydenta Warszawy w prawyborach w zeszłym tygodniu. W najbliższą środę planowana jest debata kandydatów. Głosowanie ma się odbyć w systemie elektorskim, w którym każda organizacja zrzeszona w koalicji deleguje od 1 do 2 przedstawicieli - w zależności od liczby swoich członków.

 

Udziału w prawyborach nie bierze Jan Śpiewak - radny z warszawskiego Śródmieścia i b. lider MJN znany z zaangażowania m.in. w nagłaśnianie i krytykę afery reprywatyzacyjnej, który dostał w zeszłym tygodniu od koalicji zaproszenie do współpracy i udziału w prawyborach. Śpiewak krytycznie odnosił się do przyjętych przez koalicję zasad prawyborów; wskazywał też, że oferta dołączenia do koalicji i wzięcia udziału w prawyborach wpłynęła do jego organizacji na 24 godziny przed wyznaczonym terminem zgłaszania kandydatów.

 

Kierowane przez Śpiewaka stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa porozumiało się już co do wspólnego startu w wyborach w stolicy z Partią Razem oraz Inicjatywą Polska Barbary Nowackiej. Śpiewak ma być kandydatem tych organizacji na prezydenta Warszawy. We wtorek mają ogłosić zawarte porozumienia programowe; w zapowiedzianej już konferencji prasowej poświęconej planom wyborczym i wspólnym propozycjom dla stolicy ma też wziąć udział przewodnicząca warszawskiego koła Partii Zieloni Dagmara Misztela. Według źródeł PAP ma też zostać wystosowane zaproszenie do współpracy dla ruchów miejskich.

 

Razem dzieli ruchy miejskie

 

Odnosząc się do tych informacji podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Tadeusz Rudzki ze stowarzyszenia Wiatrak oświadczył, że koalicja jest otwarta nas współpracę ze stowarzyszeniem Śpiewaka, natomiast przyjęła "trochę inną wizję, jeśli chodzi o współpracę z komitetami o charakterze politycznym".

 

Dopytywany, czy jeśli informacja o porozumieniu Śpiewaka z Partią Razem i Inicjatywą Polska się potwierdzi, nie ma mowy o wspólnym starcie tych środowisk z koalicją ruchów miejskich, przyznał, że "w tym momencie wszystko na to wskazuje".

Zastrzegł jednocześnie, że stowarzyszenie Jana Śpiewaka miało "kilkukrotnie ponawiane zaproszenie" do koalicji, które "jest nadal aktualne".

 

Kandydatury w Warszawie

 

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), b. polityk Platformy Obywatelskiej i b. wiceprezydent miasta (odpowiedzialny m.in. za inwestycje) Jacek Wojciechowicz, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

 

Swojego kandydata ma też wystawić SLD; szanse na nominacje mają: radna mazowieckiego sejmiku i b. szefowa struktur Sojuszu na Mazowszu Katarzyna Piekarska oraz b. minister kultury Andrzej Celiński. Start w wyborach na prezydenta Warszawy zapowiada też Ruch Bezpartyjni, który zrzesza m.in. urzędujących prezydentów Szczecina i Zielonej Góry. Według nieoficjalnych doniesień ich kandydatem może być b. prezydent stolicy Wojciech Kozak, który sprawował tę funkcję przez okres ok. 10 miesięcy po tym, jak do Sejmu z list PO wybrany został Paweł Piskorski (wcześniej był wiceprezydentem).

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.

W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów. 

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie