Kolejne dwie martwe foki znalezione nad Bałtykiem. Jedna była owinięta linkami
Na martwe foki natknął się na plaży w Rewie (Pomorskie) jeden ze spacerowiczów. Na zdjęciach, które zrobił widać, że ciało jednego ze ssaków jest prawdopodobnie owinięte linką. To już szósta i siódma nieżywa foka, którą w ostatnich dniach znaleziono na bałtyckich plażach. Sprawca, bądź sprawcy, którzy zabijają te zwierzęta są poszukiwani przez policję.
O dwóch martwych fokach, które znaleziono na plaży w Rewie poinformował na Twitterze dziennikarz portalu trójmiasto.pl. Maciej Naskręt. Według jego relacji, jedna z fok "była owinięta linkami i dostała prawdopodobnie obuchem w głowę".
Ze smutkiem informuje, że kolejne dwie martwe foki zostały znalezione w Rewie - Zatoka Pucka - jedna była owinięta linkami i dostała prawd. obuchem w głowę. Fot, Maciej Zaremba pic.twitter.com/A1X0vC5YMR
— Maciej Naskręt (@MaciejNaskret) 11 czerwca 2018
Wyznaczono wysoką nagrodę
Za wykrycie sprawcy, który zabija zwierzęta, wyznaczone zostały nagrody. 30 tys. zł zaoferowała fundacja ze Śląska, a 20 tys. zł pisarka Maria Nurowska.
Najpierw, pod koniec maja, znaleziono dwie foki z cegłami przywiązanymi do szyi. Następnie znaleziono na plaży fokę z roztrzaskaną głową, a w niedzielę w Zatoce Puckiej natrafiono na czwartą martwą fokę - miała rozcięte powłoki brzuszne.
W środę, 6 czerwca Błękitny Patrol WWF na plaży w Jastrzębiej Górze znalazł piąte martwe zwierzę.
Celowe działanie człowieka
Naukowcy ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu poinformowali, że wcześniej, w ciągu 20 lat, odnotowano zaledwie trzy przypadki zabitych celowo zwierząt - dwóch fok i jednego morświna.
Pracownicy stacji nie mają wątpliwości, że foki były ofiarami umyślnego działania.
Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.
Foki problemem dla rybaków
Rybacy skarżą się, że foki zamiast polować na ryby, wyjadają je z sieci. W dodatku nie zjadają całych ryb a głównie ogryzają je wyjadając najtłustsze jej fragmenty. Za szkody wyrządzone przez foki, rybacy - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej - mogą dostać odszkodowanie.
polsatnews.pl, trojmiasto.pl
Czytaj więcej