Erupcja Wulkanu Ognia w Gwatemali. Zginęły co najmniej 63 osoby
Co najmniej 63 osoby zginęły, w wyniku erupcji Wulkanu Ognia, do której doszło w niedzielę w Gwatemali. 3200 osób zostało ewakuowanych, a liczba zaginionych pozostaje nieznana. Na jednym z nagrań z miejsca dramatu widać wycieńczoną, samotną kobietę, która wyjaśniła, że lawa zalała jej wioskę. - Nie wszyscy zdołali uciec, myślę, że zostali pogrzebani żywcem - powiedziała.
- Zidentyfikowano tylko 13 z zabitych w okolicach osad Los Lotes i El Rodeo - powiedział Fanuel Garcia szef Gwatemalskiego Instytutu Medycyny Sądowej. Według poprzedniego bilansu zginęły 33 osoby.
Minister zdrowia Carlos Soto zapewnił, że wszystkie szpitale są w stanie gotowości, by nieść pomoc poszkodowanym.
Prezydent Jimmy Morales zwołał pilne posiedzenie rządu, aby rozważyć ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w trzech najbardziej narażonych rejonach, a także poinformował, że prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto, prezydent Hondurasu, Juan Orlando Hernandez i Salwadoru Salvador Sanchez przekazali wyrazy solidarności i zaoferowali pomoc.
Brygady wojska zostały skierowane do udzielania pomocy poszkodowanym.
Opad materiałów wulkanicznych
Lotnisko "La Aurora" w stolicy kraju pozostaje zamknięte.
Jak podało EFE, pas startowy lotniska został zamknięty z powodu opadów materiałów wulkanicznych, które pokryły go na całej długości i szerokości.
"Erupcja wulkanu Fuego jest najsilniejszą zarejestrowaną erupcją w ostatnich latach" - podał w oświadczeniu Krajowy Instytut Sejsmologii i Wulkanologii. Wulkan wyrzuca słupy popiołów na wysokość 10.000 metrów.
Goście i pracownicy klubu golfowego "La Reunion" znajdującego się w okolicy kolonialnego miasta Antigua zostali ewakuowani.
Ewakuacja mieszkańców
Jak informowały wcześniej miejscowe władze, co najmniej 300 osób musiało opuścić tereny gospodarstw znajdujących się w pobliżu wulkanu.
W niedzielę doszło do drugiej w bieżącym roku erupcji liczącego 3763 metry wysokości Volcan de Fuego, czyli Wulkanu Ognia, znajdującego się w odległości ok. 50 km od stolicy Gwatemali.
Według gwatemalskiego Krajowego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii wulkan wytwarza potoki piroklastyczne, czyli gorejące chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych, które opadają wzdłuż zboczy wulkanu.
Nieprzerwanie aktywny
Kolos wśród środkowoamerykańskich wulkanów, nieprzerwanie aktywny co najmniej od czasów konkwisty, znajduje się w górskim departamencie Quezaltenango.
Niezbyt daleko stąd, na płaskowyżu o tej samej nazwie, na wysokości 2 tys. metrów nad poziomem morza, św. Jan Paweł II celebrował 6 marca 1983 roku mszę świętą dla pół miliona wiernych - w większości gwatemalskich Indian, przybyłych tu na spotkanie z papieżem z całej Gwatemali.
Reuters, PAP
Czytaj więcej
Komentarze