Włoski rząd zaprzysiężony po trzech miesiącach impasu. Giussepe Conte premierem
Nowy rząd Włoch, na którego czele stoi profesor prawa Giuseppe Conte, został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Rząd utworzyły po prawie trzech miesiącach impasu politycznego antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga.
Premier Conte ma 53 lata i pochodzi z Apulii na południu kraju. Ukończył prawo na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, a następnie rozpoczął pracę jako adwokat. Jednocześnie był wykładowcą prawa na kilku uczelniach, ostatnio w Rzymie i we Florencji. Nie ma żadnego doświadczenia politycznego i administracyjnego.
Jego rząd powstał za drugim podejściem. 27 maja jako desygnowany na premiera złożył na ręce prezydenta Mattarelli rezygnację z misji utworzenia rządu z powodu kontrowersji wokół kandydatury na ministra finansów. Misję tę otrzymał ponownie w czwartek, a więc po niespełna 100 godzinach. Takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy we Włoszech.
Piekarz pizzy, były wuefista
Wśród 18 ministrów jest pięć kobiet:
- Wicepremierami będą liderzy koalicyjnych ugrupowań: 31-letni Luigi Do Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd, jednocześnie jako minister rozwoju gospodarczego i pracy oraz 45-letni przywódca Ligi Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych.
- Szefem dyplomacji został Enzo Moavero Milanesi, który odpowiadał za sprawy europejskie w rządach Mario Montiego i Enrico Letty. Uważany jest za dobrego znawcę mechanizmów UE i doskonałego negocjatora.
- Ministrem do spraw europejskich mianowany został 81-letni profesor ekonomii Paolo Savona, krytyk euro.
- Ministrem finansów jest Giovanni Tria, profesor ekonomii z rzymskiego uniwersytetu.
- Ministrem obrony została Elisabetta Trenta, ekspertka do spraw bezpieczeństwa, wykładająca na uniwersytecie Link, związanym z Ruchem Pięciu Gwiazd. Prasa zwraca uwagę na potencjalny konflikt interesów w jej przypadku. Mąż Trenty jest pułkownikiem, odpowiedzialnym w resorcie obrony za zakupy.
- Na czele resortu kultury stanął Alberto Bonisoli, dotychczas szef prywatnej galerii sztuki w Mediolanie, menedżer i ekspert w dziedzinie marketingu.
- Była senator i była wiceburmistrz z okolic Vicenzy na północy Erika Stefani została ministrem do spraw regionalnych.
- Ministrem do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych mianowany został Lorenzo Fontana, działacz katolicki, zaangażowany w działania na rzecz zwalczania kryzysu demograficznego.
- Ministrem administracji publicznej jest jedna z najbardziej znanych włoskich adwokatek Giulia Bongiorno. Była niegdyś obrończynią byłego premiera Giulio Andreottiego, gdy oskarżono go o związki z mafią; został uniewinniony.
- Za infrastrukturę odpowiadać będzie w rządzie Danilo Toninelli, ekspert do spraw reform, jakie przeprowadzić chce Ruch Pięciu Gwiazd.
- Ministrem ochrony środowiska został generał karabinierów Sergio Costa, który zasłynął z tego, że w Kampanii na południu Włoch prowadził głośne dochodzenie w sprawie nielegalnej utylizacji śmieci i spalania toksycznych odpadków przez mafię.
- Obszar tych pożarów, gdzie stwierdzono zagrożenie dla zdrowia ludności, nazwano "ziemią ognia".
- Resortem sprawiedliwości kierować będzie bliski współpracownik Giuseppe Conte i Luigiego Di Maio, adwokat Alfonso Bonafede.
- Nowy minister oświaty to Marco Bussetti, dotąd jeden z szefów kuratorium w regionie Lombardia, były wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego.
- Na szefową resortu zdrowia powołana została lekarz sądowa Giulia Grillo, która wyrażała wątpliwości wobec wprowadzonego przez poprzedni rząd obowiązku szczepień dzieci.
- Ministrem rolnictwa jest Gian Marco Centinaio, działacz Ligi.
- Barbara Lezzi została ministrem bez teki do spraw południa kraju.
- Riccardo Fraccaro jako minister bez teki będzie odpowiedzialny za kontakty z parlamentem. To prawnik z wykształcenia, który w przeszłości pracował jako piekarz pizzy - przypominają media.
Głosowanie nad wotum zaufania w parlamencie dla 65. rządu w historii Republiki, nazywanego "rządem zmian", odbędzie się w przyszłym tygodniu.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze