"DGP": Lex Trynkiewicz do poprawki. Ustawą o "bestiach" zajmie się Senat

Polska
"DGP": Lex Trynkiewicz do poprawki. Ustawą o "bestiach" zajmie się Senat
Polsat News

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się zmianami w ustawie o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi, które stwarzają zagrożenie dla innych - podaje w środę "DGP".

W zamkniętym ośrodku w Gostyninie, do którego po opuszczeniu więzienia trafiają najgroźniejsi przestępcy, izolowanych jest obecnie 51 pacjentów. Jest to większa liczba osób niż przewidywali autorzy ustawy. Według ich szacunków w ciągu pierwszych 10 lat obowiązywania regulacji, do ośrodka powinno być przyjętych do 18 pacjentów, ponieważ z założenia przepisy miały objąć tylko najgroźniejszych skazańców, którzy skorzystali z amnestii w 1989 r. Według przepisów sale powinny być dwuosobowe, tymczasem w niektórych stoi po osiem łóżek - informuje "DGP".

 

Trzech niezależnych specjalistów

 

Senatorowie przygotowali zmiany w ustawie o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki nim "nie jeden lekarz, ale trzech niezależnych specjalistów zbada, czy przedłużenie pobytu szczególnie groźnego przestępcy w ośrodku w Gostyninie jest konieczne" - czytamy w artykule. Pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na wtorek, 5 czerwca.

 

Nowelizację kontrowersyjnych regulacji wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2016 r. Pięcioosobowy skład TK pod przewodnictwem wiceprezesa Trybunału Stanisława Biernata uznał niekonstytucyjność jednego - spośród kilkunastu zaskarżonych - zapisów ustawy zwanej w mediach ustawą o "bestiach", umożliwiającej izolację najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku. Według TK konstytucję naruszał zapis, w myśl którego tylko jeden lekarz wydaje opinię, czy niezbędny jest dalszy pobyt w specjalnym ośrodku osoby stwarzającej zagrożenie.

 

Weszła w życie w styczniu 2014 r.

 

Elementy ustawy wywołujące najwięcej zastrzeżeń - jak sama podstawa zamykania najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku oraz procedura podejmowania w tej sprawie decyzji - zostały uznane za zgodne z ustawą zasadniczą.

 

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie w styczniu 2014 r. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie - na wniosek dyrektora zakładu karnego - wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia (w systemie terapeutycznym) nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie