Kwestia stałego stacjonowania wojsk USA w Polsce w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu
Ian Brzezinski (syn Zbigniewa Brzezińskiego) zwrócił na Twitterze uwagę, że w przyjętym przez komisję sił zbrojnych Senatu USA projekcie ustawy o budżecie Pentagonu zawarte jest wezwanie ministra obrony, by poinformował o "możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej USA".
Brzezinski zamieścił link do informacji senackiej komisji o skierowaniu większością głosów 25-2 pod obrady Senatu projektu ustawy w sprawie budżetu resortu obrony (National Defense Authorization Act - NDAA) na rok finansowy 2019. Wezwanie ministra obrony do przedstawienia informacji ws. brygadowej grupy bojowej USA w Polsce jest zawarte jako jeden z punktów w części projektu ustawy dotyczącej odstraszania chińskiej i rosyjskiej agresji.
US Military Presence in #Poland: US Senate Armed Services Committee calls upon "the Secretary of Defense to report on the feasibility and advisability of permanently stationing a U.S. Army brigade combat team in Poland." See: https://t.co/JTPAfNC2nd
— Ian Brzezinski (@IanBrzezinski) 25 maja 2018
Wielonarodowe bataliony NATO
Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA także w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Kolejne zmiany następują tak, by nie było między nimi przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły. Amerykański element dowodzenia misją został w maju 2017 r. przeniesiony z Niemiec do Poznania.
W ramach wzmocnienia wschodnich obrzeży NATO w regionie rozmieszczono także wielonarodowe bataliony NATO.
Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa USA została rozlokowana w Polsce na początku 2017 roku.
Był podsekretarzem obrony w administracji Busha
Brygadowa grupa bojowa liczy ok. 3,5 tys. ludzi i dysponuje 400 pojazdami gąsienicowymi i ponad 900 kołowymi, w tym czołgami M1A2 Abrams, samobieżnymi haubicami Paladin, samochodami Humvee i bojowymi wozami piechoty Bradley.
Ian Brzezinski jest obecnie ekspertem think tanku Atlantic Council. Kieruje firmą konsultingową Brzezinski Group doradzającą w zakresie strategii finansowej, energetycznej i obronnej. W latach 2001-2005 był podsekretarzem obrony w administracji prezydenta USA George'a W. Busha.
PAP
Czytaj więcej