Polska na szarym końcu we Wspólnocie pod względem tolerancji dla odmienności
Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem poziomu równouprawnienia osób LGBTI. Na 28 krajów nasz kraj jest w tym zestawieniu drugi od końca z 18 punktami na 100 możliwych. Dobrze oceniono u nas tylko kwestię wolności zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów opublikowało doroczny raport z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, który obchodzono w tym roku 17 maja. Polska zajęła w nim przedostatnie miejsce w gronie państw należących do Unii Europejskiej. Nasz kraj otrzymał 18 punktów na 100. Gorszy wynik miała jedynie Łotwa.
Poziom równouprawnienia w tym zestawieniu mierzony jest za pomocą sześciu wskaźników.
Za wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji otrzymaliśmy maksymalny wynik.
Ale już za uzgadnianie płci i integralność cielesna - 36 proc., prawo do azylu - 16,67 proc., równość i zakaz dyskryminacji - 8 proc., rodzinę - 7,41 proc.
Zero punktów Polska otrzymała za przestępstwa z nienawiści.
Według Kampanii Przeciw Homofobii z badań wynika że 70 proc. osób LGBTI doznało przemocy w ciągu ostatnich dwóch lat.
Mirosława Makuchowska z KPH ostrzegła, że jeżeli politycy nie zmienią nic w ciągu najbliższego roku, to nasz kraj zostanie homofobicznym liderem Unii Europejskiej.
Liderem rankingu krajów Wspólnoty, jak i całego kontynentu została katolicka Malta.
Kampania Przeciw Homofobii poinformowała, także że w Polsce są 2 miliony wyborców z grupy LGBTI. Z opracowania "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015-2016" wynika, że ich aktywność wyborcza jest większa niż reszty społeczeństwa. W ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja mniejszości seksualnych wyniosła 80,4 proc., a w całym społeczeństwie 50,9 proc. Według KPH oznaczać to może, że ta grupa społeczne będzie miała znaczący wpływ na wynik wyborów.
"Europejski" raport ILGA-Europe (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association) uwzględnił 49 krajów, wśród nich znalazły się także Armenia i Azerbejdżan. Z całym opracowaniem można zapoznać się tutaj.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze