Gubernator stanu Illinois ustanowił 19 maja dniem polskim. Z okazji wizyty Andrzeja Dudy z żoną

Świat
Gubernator stanu Illinois ustanowił 19 maja dniem polskim. Z okazji wizyty Andrzeja Dudy z żoną
PAP/EPA/Tannen Maury
Na zdjęciu: prezydent z małżonką przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na cmentarzu St. Adalbert w Niles w stanie Illinois (USA).

W związku z wizytą polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Chicago oraz "ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności" gubernator stanu Illinois Bruce Rauner ustanowił 19 maja dniem polskiego dziedzictwa w stanie. Para prezydencka przebywa w Stanach Zjednoczonych od wtorkowego wieczoru.

W sobotę w Chicago prezydent wraz z małżonką biorą udział w spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiej Polonii w Millenium Park.

 

"W związku z tym, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Chicago, a także ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności ja, Bruce Rauner, gubernator stanu Illinois, niniejszym ogłaszam 19 maja 2018 roku, dniem polskiego dziedzictwa w Illinois" - napisał gubernator w deklaracji.

 

Rauner wskazał, że od 1608 roku, kiedy pierwsi polscy osadnicy przybyli do Jamestown w stanie Wirginia, Polacy byli ważną częścią historii i kultury Ameryki.

 

Zaznaczył, że w Chicago Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią prawie 7 proc. ludności i jest to największa polska społeczność poza Polską. Zaznaczył, że język polski jest trzecim najczęściej używanym językiem w Chicago, obok angielskiego i hiszpańskiego.

 

Gubernator wskazał też, że w 2018 r. przypada w 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei stan Illinois obchodzi w tym roku 200. rocznicę istnienia.

 

Z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęło się w sobotę w Millenium Park w Chicago spotkanie amerykańskiej Polonii. Prezydent ma wręczyć zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe oraz przekazać szkołom polskim w USA pamiątkowe dyplomy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie