Szumowski: skoordynujemy opiekę prenatalną

Polska
Szumowski: skoordynujemy opiekę prenatalną
Polsat News

- Przygotowujemy koordynację opieki prenatalnej - zapowiada w wywiadzie dla piątkowego "Naszego Dziennika" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwość wprowadzenia do ustawy o zawodzie farmaceuty klauzuli sumienia powiedział, że głosy w tej sprawie są podzielone.

Szumowski zapowiadając koordynację opieki prenatalnej zaznaczył, że chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG raz badania genetyczne dziecka. Podkreślił, że potrzebna jest szersza i kompleksowa opieka, "a przede wszystkim przekazywanie informacji rodzicom, co dalej".

 

Fałszywe rozpoznania

 

- W momencie, gdy kobieta dowiaduje się, że dziecko jest chore, to potrzebuje pomocy nie tylko w aspekcie medycznym, ale również psychologicznym - powiedział. Zwrócił również uwagę, że problemem są również fałszywe rozpoznania.

 

- Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Sam znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko. Medycyna ma pewne ograniczenia, diagnoza nie zawsze się potwierdza. Dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa - powiedział Łukasz Szumowski.

 

Minister zaznaczył, że resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym poradnie prenatalne będą oferowały "szeroka opiekę i wsparcie, dając kobiecie gotowy plan działania". Wskazał także, że dzieci z niedorozwojem serca lewego są w Polsce operowane, zaś w Europie Zachodniej "takie dzieci są zabijane".

 

- I choć jest to bardzo trudna operacja, obarczona wysokim ryzykiem, to znam małych pacjentów po takich operacjach, którzy żyją szczęśliwie i są fantastycznymi dzieciakami - powiedział.

 

Klauzula sumienia dla farmaceuty

 

Szumowski pytany o prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty oraz o możliwość wprowadzenia do noweli zapisów dotyczących klauzuli sumienia odpowiedział, że nad projektem ustawy pracuje powołany w tym celu zespół, zaś propozycje prac zmian zostaną przedstawione po zakończeniu jego prac - za kilka miesięcy.

 

- Natomiast jeśli chodzi o klauzulę sumienia u farmaceuty, to należy zwrócić uwagę, że współczesne apteki funkcjonują inaczej niż kiedyś. Dzisiaj mamy do czynienia właściwie tylko ze sprzedażą gotowych preparatów. Pytanie zasadnicze jest takie: czy można nie sprzedać pewnych produktów, powołując się na klauzulę sumienia. Muszę przyznać, że nie mam na ten temat wyrobionego zdania - mówił Szumowski.

 

Zaznaczył jednak, że klauzula sumienia u lekarzy "jest jednak czymś innym". Dodał, że głosy w sprawie tego, czy klauzula sumienia powinna być wpisana w zawód farmaceuty są podzielone.

 

- To lekarz ponosi odpowiedzialność za przepisanie konkretnego preparatu czy leku i nie zawsze farmaceuta wie, z jakiego powodu ten konkretny preparat został przepisany. W każdym razie zespół pracuje nad nowelizacją. Kiedy projekt ustawy będzie gotowy, zaczniemy szerokie konsultacje - zapewnił.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie