Został zatrzymany razem z "Masą". Łódzki naczelnik wydziału kryminalnego zawieszony
Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi zawiesił w czwartek w czynnościach służbowych naczelnika wydziału wywiadu kryminalnego, który został zatrzymany razem ze świadkiem koronnym "Masą". "Prawdopodobnie zostanie wdrożona procedura zmierzająca do wydalenia go ze służby" - informuje łódzka policja.
- Decyzją komendanta insp. Andrzeja Łapińskiego w czwartek zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Został on zawieszony w czynnościach służbowych - poinformował nadkom. Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Dodał, że "prawdopodobnie zostanie wdrożona procedura zmierzająca do rozwiązania stosunku służbowego, czyli wydalenia funkcjonariusza ze służby".
Wyłudzenia kredytów i pożyczek
Nadkom. Kolasa wyjaśnił, że dalsze decyzje zostaną podjęte po uzyskaniu z prokuratury niezbędnej dokumentacji i zapoznaniu się z materiałami.
Jak zapewnił, "ciągłość pracy wydziału wywiadu kryminalnego jest zachowana", ale - jak przekazał - nie zapadły jeszcze decyzje, komu zostaną powierzone obowiązki naczelnika jednostki.
Naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Łodzi został zatrzymamy w środę razem ze świadkiem koronnym Jarosławem Ł., ps. "Masa", oraz czterema innymi osobami w śledztwie dotyczącym m.in. wyłudzeń kredytów i korupcji.
- Chodzi m.in. o wyłudzenia kredytów i pożyczek na łączną kwotę 668 515,51 zł w ośmiu bankach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego - podała prokuratura.
Pomoc w dostaniu pracy w policji
Zarzuty, jakie mają usłyszeć podejrzani, dotyczą także przestępstw o charakterze korupcyjnym, "czyli udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych w celu zapewnienia ich pomocy i przychylności w zakresie podejmowanych z urzędu lub z ich inicjatywy czynności służbowych". Prokuratura planuje też ogłosić zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i pośrednictwa "w załatwieniu sprawy naboru do służby w Policji", a także składania fałszywych zeznań.
Śledztwo dotyczy oszustw dokonanych przez ustalonych sprawców, wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz składania przed organami procesowymi fałszywych zeznań. Materiały do tego postępowania zostały 22 listopada 2017 r. wyłączone z wielowątkowego śledztwa prowadzonego od września 2015 r., a dotyczącego wielu przestępstw, w tym wymuszeń rozbójniczych i oszustw popełnianych w całym kraju przez osoby biorące udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze