Interaktywne lustro, olej napędowy z plastiku i laboratorium w chipie. Najlepsze start-upy w Polsce
Wymyślili m.in. lustro, które samo "przebiera" klientów, technologię umożliwiającą przetwarzanie kilogram odpadów z plastiku na litr oleju napędowego, maszynę do usuwania rdzy, laserowy monitoring konstrukcji dachu oraz technologię monitoringu półek sklepowych. Twórcy tych urządzeń i technologii zostali wyróżnieni w konkursie Start-Up Challenge.
Do Start-Up Challenge zgłosiło się 200 młodych przedsiębiorców. O wygraną w jednej z sześciu kategorii rywalizowała setka firm prezentując się podczas European Start-Up Days. Do finału doszło 18, a najlepsze osobiście wybierał premier Mateusz Morawiecki.
Poniżej sześciu laureatów konkursu: Abyss Glass, Shelfwise, Sense monitoring, Nanopure technologies, Handerek Technologies i Genomtec.
Środowisko - plastik przetworzony na olej napędowy
Handerek Technologies to laureat w kategorii środowisko. Firma specjalizuje się w technologii, która umożliwia przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych na rafinowany olej napędowy i frakcje benzyny.
Z kilograma śmieci tworzy litr paliwa. Firma swój pomysł już opatentowała i deklaruje, że swoje paliwo jest w stanie sprzedawać w cenie o 10 proc. niższej od cen istniejących na rynku.
Client&Lifestyle - interaktywne lustro
Abyss Glass nie miał sobie równych w kategorii Client&Lifestyle. To pomysłodawcy interaktywnego lustra mającego zastosowanie w kinach i teatrze, klubach, restauracjach, u fryzjera i na siłowniach.
Lustra te stosowane są również w "wirtualnych przymierzalniach". Dzięki opcji wirtualnego nakładania odzieży na swoje odbicie klienci zobaczą, jak będą wyglądać w danym ubraniu bez konieczności przymierzania. Wystarczy, że klient przyłoży do czytnika kod kreskowy produktu, a będzie mógł sprawdzić dostępne rozmiary i kolory, inne elementy garderoby pasujące do niego i skorzystać z promocji na zakup całego kompletu.
Wbudowana kamera w lustrze skanuje również informację, jakie ubrania wzięliśmy ze sobą do przymierzalni i daje te informacje sklepowi, który może analizować wybory kupujących.
A na siłowni pomogą w treningu. Oprócz odbicia osoby stojącej przed lustrem pojawia się na nim postać wirtualnego trenera, który pokazuje jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie. Jego sylwetka widoczna jest z dwóch perspektyw, by osoba ćwicząca mogła korygować ruchy wykonywane w trakcie treningu.
W kinie lustra Abyss Glass mają pomoc zaintrygować klientów - pozwolą na interakcję z bohaterami filmów i zapoznanie się z repertuarem. Za ich pomocą można przeprowadzić konkursy czy też wyświetlić reklamy.
W pubie lustra mogą służyć do reklamowania produktów i specjalnych ofert.
Zdrowie i biotechnologia - laboratorium w chipie
W kategorii zdrowie i biotechnologia wygrał pomysł Genomtec - przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni. Minimalistyczne urządzenie jest w stanie w zaledwie 20 minut zidentyfikować wirusy, bakterie, mutacje genetyczne i grzyby.
"Genomtec ID to podręczne, innowacyjne urządzenie diagnostyczne, oparte na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA – złotym standardzie diagnostyki molekularnej. Badania z jego użyciem mogą być wykonywane u ludzi, zwierząt jak również w rolnictwie, przemyśle spożywczym i w kontroli skażeń środowiska" - piszą twórcy na swojej stronie internetowej.
Zarządzanie i analityka - monitoring półek sklepowych
Firma Shelfwise opracowała technologię monitoringu półek sklepowych. Pomysł ten umożliwia weryfikację i ocenę sposobu prezentacji produktów w sklepie.
Aplikacja pozwala ocenić ekspozycję produktu w zaledwie kilka sekund. Wszystkie zestawienia aktualizowane są w czasie rzeczywistym, co pozwala natychmiast reagować na wszelkie zmiany w efektywności ułożenia produktów.
Przemysł 4.0 - bez śladu rdzy
Nanopure technologies prześcignął konkurencję swoim pomysłem zapobiegania powstawania rdzy na wrażliwych materiałach. Obecnie firma szuka komercjalizacji technologii współpracując z producentami i dystrybutorami farb i lakierów antykorozyjnych.
Tradycja i nowoczesność - laserowy monitoring konstrukcji dachu
Laserowy monitoring konstrukcji dachu - to pomysł Sense monitoring. System ten pozwala na nieinwazyjną kontrolę drożności wpustów, warstw izolacji, a przede wszystkim ciężaru zalegającego śniegu.
spidersweb.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze