Tajani: odroczenie ceł na unijną stal i aluminium niewystarczające
Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził we wtorek niezadowolenie z powodu decyzji amerykańskiej administracji o odroczeniu do 1 czerwca wejścia w życie nałożonych na UE ceł na stal i aluminium. "To nie wystarczy" - napisał na Twitterze.
"Zwolnienie z ceł tylko do 1 czerwca nie wystarczy. Niepewność jest szkodliwa dla przemysłu po obu stronach Atlantyku. Oczekujemy, że UE zostanie zwolniona z cła raz na zawsze" - oświadczył Tajani.
The exemption on tariffs only until 1 June is not enough. Uncertainty is harmful for industry on both sides of the Atlantic. We expect EU to be exempted from duties once and for all. We play by the rules - let's work together to isolate those who don't.
— Antonio Tajani (@EP_President) 1 maja 2018
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że decyzja USA o odroczeniu do 1 czerwca wejścia w życie nałożonych na UE ceł przedłuża niepewność na rynku, co już wpływa na decyzje biznesowe. Zdaniem KE, UE powinna być trwale zwolniona z tych ceł.
KE wskazała, że nadwyżka mocy produkcyjnych w sektorze stalowym i aluminiowym to nie efekt działań UE. "Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich miesięcy UE zaangażowała się na wszystkich możliwych szczeblach (w rozmowy) ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu" - podkreślono.
UE nie będzie negocjować z USA "pod groźbą"
UE wskazała też na swoją gotowość do dyskusji na temat aktualnych kwestii związanych z dostępem do rynku, ale też podkreśliła, że jako "długoletni partner i przyjaciel Stanów Zjednoczonych" nie zamierza negocjować "pod groźbą". "Każdy przyszły program prac (rozmów - red.) transatlantyckich musi być zrównoważony i obopólnie korzystny" - zaznaczyła KE.
W ciągu ostatnich tygodni unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem kilkakrotnie kontaktowała się w tej sprawie z ministrem handlu USA Wilburem Rossem i przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem. Rozmowy mają być kontynuowane.
Prezydent USA Donald Trump odroczył do 1 czerwca wejście w życie ceł na stal i aluminium importowane z UE, Kanady i Meksyku. Cła w wysokości 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium miały zacząć obowiązywać we wtorek, 1 maja.
W reakcji na protekcjonistyczne decyzje Stanów Zjednoczonych, UE zapowiedziała wcześniej wprowadzenie odwetowych ceł na towary eksportowane przez USA, w tym na produkty takie jak burbon (amerykańska whisky) czy motocykle marki Harley Davidson. Pochodzą one ze stanów, w których Republikanów czeka ciężka przeprawa w listopadowych wyborach do Izby Reprezentantów i Senatu.
Amerykańskie sankcje handlowe były tematem rozmów prezydenta Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel, którzy gościli w Białym Domu w ubiegłym tygodniu.
PAP
Czytaj więcej