Leśnicy łamią sądowy zakaz wywozu z Białowieży ponadstuletnich drzew - alarmują ekolodzy
Patrole ekologów dokumentują nielegalną wywózkę ponadstuletnich drzew, choć Sąd Okręgowy w Warszawie tego zabronił - twierdzą przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Przypominają, że sąd nałożył w kwietniu na puszczańskie nadleśnictwa wiele zakazów, w tym m.in. zabraniający wywózki wyciętych starych drzew, które powinny pozostać w lesie do całkowitej mineralizacji.
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zażądała od Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji i nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka wstrzymania prac leśnych i zaprzestania łamania prawa w Puszczy Białowieskiej.
Zakazy jako zabezpieczenie przedmiotu sporu
W grudniu 2017 r. stowarzyszenie pozwało Skarb Państwa w procesie cywilnym o zaniechanie naruszenia środowiska, podjęcie środków zapobiegawczych i przywrócenie w Puszczy Białowieskiej stanu zgodnego z prawem.
12 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył przedmiot sporu do czasu rozstrzygnięcia sprawy poprzez nałożenie na puszczańskie nadleśnictwa szeregu zakazów, które miały obowiązywać od 16 kwietnia.
Sąd zakazał:
- wywozu wszystkich wyciętych ponadstuletnich drzew i nakazał ich pozostawienie w lesie do całkowitej mineralizacji;
- wycinki drzew prowadzonych na podstawie decyzji nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie usuwania drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskanie drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów;
- wycinki drzew na chronionych siedliskach przyrodniczych i siedliskach chronionych sów, dzięciołów i chrząszczy saproksylicznych;
- wycinki drzew w drzewostanach ponad stuletnich, także grądowych;
- wycinki drzew w III strefie UNESCO.
"Niewiarygodne" Lasy Państwowe
Społeczne patrole Obozu dla Puszczy, Greenpeace i Fundacji Dzika Polska udokumentowały nielegalne wywożenie wyciętych ponadstuletnich drzew (20 kwietnia i 23 kwietnia). Dlatego Pracownia wysłała m.in. do Lasów Państwowych, generalnej dyrekcji i puszczańskich nadleśnictw wezwanie do przestrzegania postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń
- Lasy Państwowe są poza prawem i kontynuują nielegalne działania, które dewastują puszczę. Po raz kolejny udowadniają, że są niewiarygodną instytucją, która nie potrafi dbać o ten wyjątkowy las. Nie chcemy takich gospodarzy w puszczy. Jedyną możliwością uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości jest rozszerzenie parku narodowego na cały teren puszczy - podkreślił Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Ekolodzy zaapelowali również do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o interwencję i zobowiązanie Lasów Państwowych, jako jednostki sobie podległej, do przestrzegania prawa.
Trybunał Sprawiedliwości: Polska naruszyła unijne prawo
Decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza.
Wyrok kończy spór toczący się od 2016 r. Od orzeczenia nie ma odwołania. Strona polska pokryje koszty postępowania sądowego.
polsatnews.pl
Czytaj więcej