Konsulat w Nowym Jorku odwołał uroczystość wręczenia nagród im. Karskiego. Powodem jedna z nominacji
- Ze względu na czynniki, które miałyby wpływ na jakość wydarzenia Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku anuluje Doroczną Noc Nagrody im. Jana Karskiego zaplanowaną na 18 kwietnia. Nową datę i nagrody ogłosi Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego - poinformował konsulat. Jedną z nagrodzonych miała być dr Ewa Kurek, która napisała m.in., że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett".
Nagrodę "The Annual Jan Karski Humanitarian Awards" za działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego ustanowiono w 2013 r. Choć w nazwie powołuje się na słynnego polskiego kuriera i emisariusza, nie należy jej mylić np. z Orłami Karskiego i nie ma bezpośredniego związku z samym Karskim.
Przyznaje ją nowojorska organizacja polonijna The Polish-Jewish Dialogue Committee (Polsko-Żydowski Komitet Dialogu), a coroczną uroczystość współorganizuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.
Kwestionuje ustalenia IPN ws. mordu w Jedwabnem
Laureatami poprzednich edycji nagrody byli m.in. Irena Sendler i rabin Joseph Potasnik.
W tym roku nagrodę mieli otrzymać: konsul w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, były doradca szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego - Matthew Tyrmand oraz dr Ewa Kurek.
Dr Kurek, wiceprezes stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Lubelszczyźnie, m.in. kwestionuje ustalenia śledztwa IPN w sprawie mordu w Jedwabnem (że zbrodni, w której zginęło co najmniej 340 osób, z czego niemal 300 żywcem spalono w stodole dokonała grupa Polaków). Domaga się też wznowienia przerwanych w 2001 r. decyzją ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego ekshumacji ciał ofiar.
Getta to "autonomiczne prowincje żydowskie"
Jest autorką książki "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Według "Gazety Wyborczej", Kurek napisała w niej, że zwłaszcza dzienniki "nie pozostawiają cienia wątpliwości", iż getta "w istocie rzeczy były zbudowanymi w latach 1939-1942 przez polskich Żydów za zgodą okupujących polskie ziemie Niemców autonomicznymi prowincjami żydowskimi".
Zdaniem Kurek, w pierwszych latach okupacji najbardziej zagrożeni byli Polacy, Żydzi zaś delektowali się "autonomiami i izolacją gett. Głodnych wprawdzie i chłodnych, ale z wolną sobotą, żydowskimi tramwajami, własną pocztą, policją, teatrami, restauracjami".
Nominacja dla dr Kurek wzbudziła wiele kontrowersji. Sprzeciw i oburzenie wyraziła m.in. Kaja Mirecka-Ploss, pisarka, działaczka społeczna, która przyjaźniła się z Karskim, "jedyna wykonawczyni jego testamentu i jedyna właścicielka wszelkich dóbr intelektualnych po nim".
"Wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek" - napisała m.in. Mirecka-Ploss.
Zaniepokojenie nominacją wyraziła też Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego argumentując, prof. Karski "do końca życia wykładał na temat różnicy losu Żydów i Polaków w czasie okupacji, podkreślając, że tylko Żydzi byli narodem skazanym na całkowite unicestwienie".
We wtorek wieczorem Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku poinformował na Twitterze i i Facebooku, że "ze względu na czynniki, które pozostają poza naszą kontrolą, a miałyby wpływ na jakość wydarzenia", odwołuje zaplanowaną na 18 kwietnia uroczystość. Nowa data i nagrody zostaną ogłoszone przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego.
Be informed that due to factors beyond our control, The Consulate General of the Republic of Poland in New York cancels “The Annual Jan Karski Humanitarian Awards Night” scheduled for April 18th. The new date and honorees will be announced by the Polish-Jewish Dialogue Committee. pic.twitter.com/bLBLJMK8H8
— Polish Consulate NYC (@PLinNewYork) 10 kwietnia 2018
polsatnews.pl, Gazeta Wyborcza