- To był podwójny fenomen. Po pierwsze, był prezesem wielkiego związku jako 27-latek. Po drugie, obejrzał kilka igrzysk olimpijskich z pozycji prezesa związku, który dostarczał regularnie mnóstwa medali - przypomniał Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat
Jeszcze jako uczeń sandomierskiego liceum był spikerem na miejscowym stadionie, a dzięki swoim umiejętnościom, po ukończeniu studiów wygrał konkurs na sprawozdawcę sportowego w Polskim Radiu. Z mediami związał się na długo jako współtwórca Telewizji Polsat i ojciec chrzestny największej telewizji sportowej - Polsatu Sport.
- Ktoś musiał nas przekonać, że warto pokazywać w Polsce boks, że warto pokazywać sporty walki - wspominał Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Telewizji Polsat.
Bieg Pamięci w Konstancinie
16 kwietnia 2010 roku Nurowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W listopadzie tego samego roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Zasługi Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, a w sierpniu 2011 roku ta sama organizacja ustanowiła ku jego pamięci nagrodę dla Najlepszego Młodego Zawodnika Europy (Best European Young Athlete).
Od 2015 roku w podwarszawskim Konstancinie, którego Nurowski był mieszkańcem, odbywa się 10 kilometrowy Bieg Pamięci z udziałem polskich olimpijczyków.
W 2015 roku Polsat Sport wyemitował rocznicowy film dokumentalny "Nurek - wspomnienie o Piotrze Nurowskim", wyprodukowany w Polsacie przez Małgorzatę Pietkiewicz i Radosława Kietlińskiego.
Polsat News, Polsat Sport
Czytaj więcej
Komentarze