Zmiana lidera rankingu zaufania do polityków. Tusk przed Dudą i Morawieckim
Prowadzenie w rankingu zaufania do polityków objął były premier Donald Tusk, któremu ufa 42,8 proc. badanych i jednocześnie nie ufa niemal tyle samo - 42,7 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Jeszcze w marcu na czele rankingu stał prezydent Andrzej Duda. Tuż za nim plasował się premier Mateusz Morawiecki. Trzecie miejsce należało do szefa Rady Europejskiej.
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 36,6 proc. badanych, a nie ufa 49,2 proc.
36,5 proc. ankietowanych darzy zaufaniem premiera Mateusza Morawieckiego. Nie ufa mu 43,9 proc.
Pierwszą przedstawicielką opozycji w rankingu jest liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, której ufa 33,4 proc., a nie ufa 35,8 proc.
Szef największej partii opozycyjnej Grzegorz Schetyna nie może być zadowolony z wyniku. Nie ufa mu 61,8 proc. badanych, a ufa 18,1 proc. Lepszym wynikiem może pochwalić się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefowi ludowców ufa 31,1 proc., i nie ufa 35,4 proc. badanych.
51,8 proc. ankietowanych nie ufa Pawłowi Kukizowi. Zaufaniem obdarza go z kolei 21,8 proc.
Macierewicz, Kaczyński, Ziobro i Szydło
Największą nieufność budzi jednak były szef MON Antoni Macierewicz. Nie ufa mu 72,9 proc. badanych, a ufa 15,8 proc.
Na drugim miejscu uplasował się prezes PiS. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 64,3 proc. ankietowanych, ufa natomiast 23,2 proc. respondentów.
61,3 proc. badanych wyraziło nieufność w stosunku do Zbigniewa Ziobry i Beaty Szydło. Ministrowi sprawiedliwości ufa 25,1 proc., a byłej premier 24,3 proc.
Badanie "Ranking zaufania do osób publicznych wg największej liczby pozytywnych wskazań" przeprowadził ośrodek IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo w dniach 4 kwietnia 2018 roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
onet.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej