Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasnej Górze. Wierni przyjęli dziecko poczęte do duchowej adopcji
Do obrony rodziny i życia od poczęcia do naturalnej śmierci wezwał w sobotę na Jasnej Górze, podczas 38. Pielgrzymki Obrońców Życia, metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przekonywał, że dziecko w łonie matki to nie tylko zbiór materiału biologicznego, ale żyjąca istota.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była msza pod przewodnictwem arcybiskupa, odprawiona w Kaplicy Matki Bożej.
W homilii abp Depo nawiązał do Dziejów Apostolskich, opisujących Piotra i Jana, głoszących zmartwychwstanie Chrystusa. W tych słowach Nowego Testamentu - mówił hierarcha - dostrzegamy kryterium sumienia, które każdego człowieka wzywa do czynienia dobra i unikania zła.
- To kryterium prawdy Bożej i ludzkiego sumienie należy tym bardziej przypominać, im większa jest przemoc kłamstwa, manifestowana dzisiaj przez świat. Ten otaczający nas świat, korzystając ze środków współczesnej komunikacji, chciałby ośmieszyć sposób myślenia i właściwego oceniania Ewangelii i sprowadzać człowieka jedynie do poziomu konsumenta i wyłącznie ludzkiego podejścia do rzeczywistości - powiedział.
Przekonywał, że to dzięki wierze w Chrystusa Polska była niepodległa przez setki lat - aż do rozbiorów. - Bez tej pamięci nie ma tożsamości narodu i Kościoła. Jeżeli jesteśmy kimś, to dlatego że pamiętamy o swoich chrześcijańskich korzeniach i jesteśmy jedno, i pamiętamy o tych, którzy doświadczyli ceny ofiary z własnego życia - mówił.
Według arcybiskupa w imię tej prawdy historycznej trzeba "rozpocząć nowe zmagania kulturowe, aby zdemaskować niebezpieczeństwa - jak określił św. Jan Paweł II - pełzającej apostazji, którą jest ateizmem".
"Nowa żyjąca istota"
Abp Depo nawiązał do adhortacji Jana Pawła II „Familiaris consortio”, w której papież ostrzegał przez współczesnymi zagrożeniami dla rodziny, wzywał do jej wspierania i przekonywał, że od jej dobra zależy dobro społeczeństw.
- Jako ludzie wierzący winniśmy brać to ostrzeżenie bardzo poważnie i aktywnie oraz z wielką odwagą promować i bronić rodziny chrześcijańskiej, albowiem rola rodziny i formacji rodzinnej wydaje się nie do przecenienia - zaznaczył.
Odwołując się do nauk innych papieży - Pawła VI i Benedykta XVI - abp Depo wezwał do ochrony życia i godności nienarodzonych dzieci. Przekonywał, że dziecko w łonie matki „to nie tylko zbiór materiału biologicznego, ale nowa żyjąca istota, dynamicznie i doskonale uporządkowana”.
Podczas mszy dokonano obrzędu przyjęcia do duchowej adopcji dziecka poczętego. Wierni zobowiązali się, że przez dziewięć miesięcy będą modlili się za jedno dziecko w łonie matki - o uratowanie jego życia i dobre życie po urodzeniu. W programie pielgrzymki znalazły się też spotkania, konferencje i modlitwy.
Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego
19 marca sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Pod koniec października 2017 r. ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni, złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. Jak zapowiedziała w listopadzie 2017 r. prezes TK Julia Przyłębska, wniosek ten zostanie rozpoznany w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego.
Procedowana ustawa to kolejna w ostatnim czasie próba zmian przepisów dotyczących dopuszczalności przerywania ciąży. We wrześniu 2016 r. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety", liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji", zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest na ulicach miast przeciw proponowanym zmianom.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze