Ponad 5,5 tys. postępowań ws. błędów medycznych w 2017 r.

Polska
Ponad 5,5 tys. postępowań ws. błędów medycznych w 2017 r.
pixabay/DarkoStojanovic

W ubiegłym roku prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych, to o blisko 15 proc. więcej niż w 2016 r. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wzrosła też liczba postępowań prowadzonych przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej izb lekarskich.

W ubiegłym roku prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych - rok wcześniej takich spraw było 4963, odnotowano więc ich niemal 15-procentowy wzrost. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.

 

"Brak staranności"

 

Postępowania z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów prowadzą też Rzecznicy Odpowiedzialności Zawodowej izb lekarskich. Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że w 2017 r. również odnotowała wzrost liczby takich postępowań - rzecznicy prowadzili 7453 sprawy z czego 3709 dotyczyło braku staranności (rok wcześniej prowadzono 6921 spraw z czego 3349 dotyczyło śmierci i uszkodzeń ciała).

 

- Wśród prowadzonych przez izby lekarskie spraw są też sprawy błędów medycznych zgłaszane przez prokuratury wszystkich szczebli w całej Polsce i każda z tych zgłoszonych spraw jest rozpatrywana przez organy odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów - zaznacza Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona.

 

Specjalne wydziały

 

Według Prokuratury Krajowej, większa liczba postępowań prowadzonych ws. błędów medycznych, "to między innymi efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych oraz przejęcia do prowadzenia części takich spraw przez prokuratury okręgowe".

 

"Dzięki tym działaniom zdecydowanie poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych. Prokuratorzy w większym stopniu niż dotychczas osobiście wykonują czynności procesowe, w tym np. przesłuchania świadków" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

 

W minionym roku o ponad 8 proc. wzrosła liczba nowych spraw wszczynanych o błędy medyczne - w 2017 r. wszczęto 2367 takich postępowań.

 

Prokuratorzy częściej się tym zajmują

 

O prawie 16 proc. zwiększyła się również liczba postępowań kończonych przez prokuratorów - w 2017 r. zakończono 4206 takich spraw. Decyzjami merytorycznymi zakończono 2002 sprawy, w tym 139 aktem oskarżenia, a dwie wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 248 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego, a w 1613 umorzyła postępowanie.

 

Sprawy zakończone aktem oskarżenia lub wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze stanowiły zatem ponad 7 proc. postępowań zakończonych decyzjami merytorycznymi.

 

Kilka przykładów

 

W czwartkowym komunikacie PK opisała kilka przypadków, w których - w ocenie prokuratury - do śmierci pacjenta doszło na skutek błędu medycznego. Opisano m.in. przypadek nierozpoznania przez lekarza na zdjęciu RTG złamania kości czaszki pokrzywdzonego - lekarz nie stwierdził podstaw do hospitalizacji pacjenta, następnego dnia pacjent zmarł.

 

Inna opisywana przez PK sprawa dotyczy nieprawidłowego przeprowadzenia porodu - w ocenie prokuratury lekarka ze znacznym opóźnieniem podjęła decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia. W konsekwencji dziewczynka urodziła się w bardzo ciężkim stanie - dziecko zaciągnęło do płuc wody płodowe z wydaloną wcześniej smółką. Dziewczynka została zaintubowana i przewieziona na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka, jednak pomimo wykonanych zabiegów dziecko zmarło następnego dnia.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie