Nie żyje Zbigniew Łapiński. Pianista i kompozytor miał 71 lat
W poniedziałek zmarł Zbigniew Łapiński, pianista i kompozytor, autor m.in. muzyki do tekstów piosenek Jacka Kaczmarskiego, np. "Samosierra", "Wigilia na Syberii", czy "Czerwony autobus". O śmierci artysty poinformowała jego siostra Bożena Białkowska. Informacja o śmierci Łapińskiego została opublikowana również na jego facebookowym profilu.
"Z przykrością informujemy, że dzisiaj nad ranem zmarł Zbigniew Łapiński, wyjątkowy muzyk, kompozytor i niezapomniany akompaniator. W naszych sercach pozostaną na zawsze piękne wspomnienia oraz dźwięki Muzyki, którą tworzył. Rodzina i Najbliżsi" - czytamy na stronie.
Kompozytor zmarł o 5 rano, w warszawskim szpitalu na ul. Płockiej z powodu raka płuc. Miał 70 lat - poinformowała Białkowska.
Oprócz wieloletniej współpracy z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim artysta pracował również z Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Czerwonym Tulipanem, Marianem Opanią, Jerzym Kryszakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Kubą Sienkiewiczem i wieloma innymi artystami. Komponował także utwory instrumentalne.
Otrzymał norweski odpowiednik Fryderyka
W jednym z wywiadów mówił: "Jeśli ktoś kocha to, co robi i wykonuje swoją pracę najuczciwiej i najlepiej jak potrafi, to jego status artysty zawsze będzie taki sam. Tutaj nie ma znaczenia, jakie to są czasy i jaki jest system".
W 1989 r. razem z wokalistą Jornem Simenem Overli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen (odpowiednik polskiego Fryderyka) za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego.
W 1992 r. otrzymał od Kompanii Muzycznej Pomaton nagrodę POM PRIX, najlepszego akompaniatora w dziejach Pomatonu.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
W 1999 r. otrzymał odznakę "Zasłużonego Działacza Kultury", natomiast w 2004 r. został odznaczony "Złotym Krzyżem Zasługi", a w sierpniu 2006 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2015 r. ukazała się biografia kompozytora zatytułowana "Zbigniew Łapiński. Historie również niepoważne, czyli groch z kapustą". Jej autorką jest Katarzyna Walentynowicz.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze